
Żniwa to spektakl Polskiego Teatru Tańca, w którym uniwersalny mechanizm zachowań społecznych został uchwycony przez gatunek teatru tańca. Ruch i taniec przekazują treści wywiedzione zarówno z naszej tradycji, kultury, jak i natury.
Odwieczny obrzęd zasiewów i zbiorów są pretekstem ukazania ludzkich namiętności i emocji. Surowa warstwa wizualna spektaklu zderza się w nim z wyrazistą ekspresją i zmysłowością tancerzy. Współczesną muzykę Eugeniusza Rudnika uzupełniają tradycyjne pieśni wykonywane przez Adama Struga. Podstawa literacka przedstawienia, wywiedziona z dramatu Wyspiańskiego Powrót Odysa, tworzy ramę narracji, wokół której rozgrywają się sceniczne wydarzenia. Twórcy przedstawienia w kompozycji obrazów zasiewów wykorzystali także teksty z Roku polskiego Zofii Kossak-Szczuckiej.
Igor Gorzkowski
Reżyser i dramaturg, współzałożyciel Studia Teatralnego Koło w Warszawie (od 1988 r.) – niezależnego teatru, w którym zrealizował większość swoich przedstawień. Reżyserował także w licznych instytucjonalnych teatrach dramatycznych i operowych. Dwukrotnie nominowany do prestiżowej nagrody teatralnej Feliksy Warszawskie za reżyserię spektakli Starucha (2011) i Burza (2012). W 2013 r. otrzymał Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry za debiutanckie słuchowisko wg Mewy. Od 2011 r. jest zastępcą dyrektora ds. artystycznych w Teatrze Ochoty. Jego autorski teatr ma formę kameralną zakładającą niemal intymny kontakt między aktorem a widzem. Jest to teatr oszczędny, oczyszczony z inscenizacyjnych fajerwerków.
Polski Teatr Tańca istnieje od 1973 roku, jest profesjonalnym autonomicznym zespołem, którego oblicze przeszło ewolucję od spektakli ukształtowanych formą teatru baletowego do współczesnego gatunku: teatru tańca, który charakteryzuje się przekraczaniem granic rodzajowych, technicznych i stylistycznych, wyzwalaniem z przypisanych tradycją środków wyrazu, skłanianiem ku interdyscyplinarności, poszukiwaniem nowych przestrzeni teatralnych i opartym na kreatywnej improwizacji procesie tworzenia.
Dramaturgia i reżyseria: Igor Gorzkowski
Muzyka: Eugeniusz Rudnik
Pieśni tradycyjne w opracowaniu Adama Struga
Choreografia: Iwona Pasińska i artyści Polskiego Teatru Tańca
Kostiumy: Adrianna Cygankiewicz
Światła: Przemysław Gapczyński
Dźwięk: Zuzanna Majewska
Producent: Natalia Gorzelańczyk
Obsługa sceny: Grzegorz Potocki, Andrzej Przybyszewski
Występują: Urszula Bernat-Jałocha, Fabian Fejdasz, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Zbigniew
Kocięba, Jerzy Kaźmierczak, Katarzyna Kulmińska, Kornelia Lech, Paweł Malicki, Marcin
Motyl, Michał Przybyła, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong
oraz gościnnie: Adam Strug, Maciej Cymorek