Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. Andrzej Grabowski
Galeriafot. Andrzej Grabowski
 • Żniwa to spektakl Polskiego Teatru Tańca, w którym uniwersalny mechanizm zachowań społecznych został uchwycony przez gatunek teatru tańca. Ruch i taniec przekazują treści wywiedzione zarówno z naszej tradycji, kultury, jak i natury.

  Odwieczny obrzęd zasiewów i zbiorów są pretekstem ukazania ludzkich namiętności i emocji. Surowa warstwa wizualna spektaklu zderza się w nim z wyrazistą ekspresją i zmysłowością tancerzy. Współczesną muzykę Eugeniusza Rudnika uzupełniają tradycyjne pieśni wykonywane przez Adama Struga. Podstawa literacka przedstawienia, wywiedziona z dramatu Wyspiańskiego Powrót Odysa, tworzy ramę narracji, wokół której rozgrywają się sceniczne wydarzenia. Twórcy przedstawienia w kompozycji obrazów zasiewów wykorzystali także teksty z Roku polskiego Zofii Kossak-Szczuckiej.

 • Igor Gorzkowski

  Reżyser i dramaturg, współzałożyciel Studia Teatralnego Koło w Warszawie (od 1988 r.) – niezależnego teatru, w którym zrealizował większość swoich przedstawień. Reżyserował także w licznych instytucjonalnych teatrach dramatycznych i operowych. Dwukrotnie nominowany do prestiżowej nagrody teatralnej Feliksy Warszawskie za reżyserię spektakli Starucha (2011) i Burza (2012). W 2013 r. otrzymał Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry za debiutanckie słuchowisko wg Mewy. Od 2011 r. jest zastępcą dyrektora ds. artystycznych w Teatrze Ochoty. Jego autorski teatr ma formę kameralną zakładającą niemal intymny kontakt między aktorem a widzem. Jest to teatr oszczędny, oczyszczony z inscenizacyjnych fajerwerków.

  Polski Teatr Tańca istnieje od 1973 roku, jest profesjonalnym autonomicznym zespołem, którego oblicze przeszło ewolucję od spektakli ukształtowanych formą teatru baletowego do współczesnego gatunku: teatru tańca, który charakteryzuje się przekraczaniem granic rodzajowych, technicznych i stylistycznych, wyzwalaniem z przypisanych tradycją środków wyrazu, skłanianiem ku interdyscyplinarności, poszukiwaniem nowych przestrzeni teatralnych i opartym na kreatywnej improwizacji procesie tworzenia.

 • Dramaturgia i reżyseria: Igor Gorzkowski
  Muzyka: Eugeniusz Rudnik
  Pieśni tradycyjne w opracowaniu Adama Struga
  Choreografia: Iwona Pasińska i artyści Polskiego Teatru Tańca
  Kostiumy: Adrianna Cygankiewicz
  Światła: Przemysław Gapczyński
  Dźwięk: Zuzanna Majewska
  Producent: Natalia Gorzelańczyk
  Obsługa sceny: Grzegorz Potocki, Andrzej Przybyszewski
  Występują: Urszula Bernat-Jałocha, Fabian Fejdasz, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Zbigniew
  Kocięba, Jerzy Kaźmierczak, Katarzyna Kulmińska, Kornelia Lech, Paweł Malicki, Marcin
  Motyl, Michał Przybyła, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong
  oraz gościnnie: Adam Strug, Maciej Cymorek