Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

„Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” / Kuba Czekaj
Galeria„Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” / Kuba Czekaj
  • Studio Munka jest producentem debiutów filmowych, fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Młodzi twórcy, którzy chcą zrealizować swój pierwszy film w profesjonalnych warunkach mogą liczyć tu na opiekę artystyczną, produkcyjną i promocyjną nad projektem. Z okazji obchodzonego w tym roku 10-lecia istnienia Studia Munka, zapraszamy publiczność Malty do obejrzenia w letnim kinie na dziedzińcu Szkoły Baletowej w Poznaniu wyboru najciekawszych krótkometrażowych produkcji Studia.

    Ciemnego pokoju nie trzeba się bać (35 minut)
    Kuba Czekaj 
    Bohaterką filmu jest mała dziewczynka, Łata, która wnikliwie przygląda się skomplikowanym relacjom w swojej rodzinie i próbuje opowiedzieć o nich w piosence, którą przygotowuje do szkolnej akademii z okazji Dnia Ojca. W budowaniu wyjątkowego nastroju filmu mają swój udział zarówno oryginalna scenografia, jak i muzyka Zygmunta Koniecznego. Film otrzymał wiele nagród, w tym Grand Prize Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Filmu i Wideo w Kioto, Nagrodę Główną Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym/Janowcu nad Wisłą, Nagrodę Specjalną Jury Canada International Film Festival w Vancouver.

    Więzi (19 minut)
    Zofia Kowalewska
    Barbara i Zdzisław są małżeństwem od 45 lat, próbują ratować swój związek. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Niedawno zdecydował się wrócić do żony, która go przyjęła. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny. Zdzisław proponuje zorganizowanie jubileuszu ich związku.

    Aria Diva (30 minut)
    Agnieszka Smoczyńska
    Główna bohaterka filmu na co dzień prowadzi dom i wychowuje dzieci. Pewnego dnia do mieszkania piętro wyżej wprowadza się słynna diwa operowa. Beztroska postawa nowej sąsiadki zmusza młodą mężatkę i matkę do refleksji na temat słuszności podjętych wyborów życiowych.

    Gwizdek (17 minut)
    Grzegorz Zariczny
    Wielokrotnie wyróżniany (m.in. główną nagrodą jury dla krótkiego metrażu na Sundance Film Festival) dokument pokazuje brutalną rzeczywistość rozgrywek piłkarskich widzianą z perspektywy pełnego zapału początkującego sędziego. Bohater mierzy się z dylematem, czy zachować twarde zasady i na zawsze pozostać obsypywanym obelgami sędzią ligi okręgowej, czy też zmienić swoją hierarchię wartości i dostosować się do panujących reguł gry w piłkę nożną, odmiennych od tych zapisanych w regulaminach.

    Mazurek (31 minut)
    Julia Kolberger 
    Urszula (Kinga Preis) przygotowuje wielkanocne śniadanie na cześć córki i jej angielskiego narzeczonego. Od świtu piecze m.in. mazurka. Nic nie wie o wybranku ukochanej jedynaczki i w napięciu oczekuje przyjazdu pary. Kiedy wreszcie narzeczeni docierają na miejsce, okazuje się, że James (Richard Berkeley) jest od dwudziestolatki starszy o ponad 30 lat, ma za sobą dwa rozwody i jest ojcem dobiegającej trzydziestki kobiety. W ogólnej konsternacji śniadanie zamienia się w kolację, a Urszula przeżywa najgorszy dzień w swoim życiu. Mazurek to pełen emocji komediodramat o powikłanych rodzinnych relacjach. Film otrzymał wiele nagród podczas krajowych i zagranicznych festiwali, m.in. Bridging the Borders Award (Los Angeles, 2013), Nagrodę Specjalną w Konkursie
    Młodego Kina podczas Gdynia Film Festiwal (Gdynia, 2013).