
Międzypokoleniowy dialog ze Stanisławem Wyspiańskim, który staje się seansem zbiorowej pamięci. W spektaklu spotykają się różne pokolenia Polaków. Rodzinne mitologie naszych rodziców i dziadków stają się częścią wielkiej narracji historycznej. O pokoleniu dwudziestolatków mówi się „millennialsi”, „pokolenie Y”. Ważne dla nich daty określa nie historia, ale konsumpcja i popkultura – pierwsze portale społecznościowe, fast foody na ulicach, nowe narkotyki, coraz cieńsze laptopy, podróże bez paszportu, muzyka z całego świata w kieszeni spodni. Są i ci najmłodsi.
Co ukształtuje ich doświadczenia – tego nie wiemy. Co ten dialog powie nam o nas samych i dzisiejszej Polsce? Czego się boimy, wstydzimy, czego pragniemy? Czy naszym losem jest wyruszać wciąż na nowo, w kolistym
melancholijnym ruchu wiecznego powrotu, po złoty róg, jak Jazon po złote runo? Budzić się wciąż po kolejnych Weselach, z kacem nieodrobionej historii, wypartych win, ukrytych strachów, z nadzieją, że tym razem się uda? Zapraszamy na poprawiny.Spektakl współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Marcin Liber
Reżyser, scenograf i scenarzysta, jeden z założycieli niezależnego poznańskiego teatru Usta Usta. Reżyserował spektakle w: Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Dramatyczny w Warszawie czy Teatrze Stary w Krakowie. Laureat nagrody na Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za koncepcję inscenizacyjną spektaklu III Furie w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy, Złotej Maski dla najlepszego przedstawienia sezonu 2012/13 za spektakl Antygona z Teatru Nowego w Łodzi, Nagrodę Główną dla spektaklu oraz nagrodę za reżyserię spektaklu Na Boga! na 13. Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona".
Polski Teatr Tańca istnieje od 1973 roku, jest profesjonalnym autonomicznym zespołem, którego oblicze przeszło ewolucję od spektakli ukształtowanych formą teatru baletowego do współczesnego gatunku: teatru tańca, który charakteryzuje się przekraczaniem granic rodzajowych, technicznych i stylistycznych, wyzwalaniem z przypisanych tradycją środków wyrazu, skłanianiem ku interdyscyplinarności, poszukiwaniem nowych przestrzeni teatralnych i opartym na kreatywnej improwizacji procesie tworzenia.
Reżyseria: Marcin Liber
Scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek
Muzyka: RSS B0YS
Ruch: artyści Polskiego Teatru Tańca
Opieka dramaturgiczna: Magdalena Zaniewska
Opieka choreograficzna: Iwona Pasińska
Występują: artyści tancerze Polskiego Teatru Tańca oraz seniorzy i juniorzy z grupy
Movements Factory
Produkcja: Polski Teatr Tańca
Współprodukcja: CK Zamek
Premiera: 13.10.2017