Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Zdjęcie z jubileuszowego zjazdu absolwentów PWST z okazji 70-lecia Uczelni
GaleriaZdjęcie z jubileuszowego zjazdu absolwentów PWST z okazji 70-lecia Uczelni
  • W inscenizowanym czytaniu Wesela Stanisława Wyspiańskiego, które odbyło się 13 lutego 2017 r. wzięło udział 80 absolwentów i wszyscy obecni studenci krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Spektakl powstał w ramach obchodów 70. jubileuszu uczelni. Na scenie pojawili się zarówno wybitni przedstawiciele starszego pokolenia, m.in.: Maja Komorowska, Anna Polony, Anna Seniuk, Jan Frycz, Jerzy Stuhr, Wojciech Pszoniak, jak i młodsze gwiazdy polskiego teatru i kina, m.in.: Magdalena Cielecka, Joanna Kulig, Maja Ostaszewska. Każdy aktor zagrał jedną rolę w jednej scenie.

    Wydarzenie zapowiadało również zmianę nazwy szkoły z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej na Akademię Sztuk Teatralnych. Jej nowym patronem został Stanisław Wyspiański. Jak mówi Dorota Segda, aktorka Starego Teatru w Krakowie i rektorka Akademii: „Nikt lepiej niż Stanisław Wyspiański nie wyraża tego, jak różne sztuki składają się na teatr, jak synkretyczna to sztuka. To Stanisław Wyspiański, który w ogóle powinien być patronem Krakowa, a jest ciągle w naszym mieście spychany i niedoceniany, również – jak było na początku – wyniósł teatr do rangi sztuki. To on pokazał, że dekoracja to nie jest tylko namalowane tło. To on napisał sztuki, o których my, wszyscy aktorzy, marzymy, żeby w nich zagrać". Pokaz nagrania poprzedzi spotkanie z Dorotą Segdą, które rozpocznie się o godzinie 21:00.

    Dorota Segda – aktorka Starego Teatru w Krakowie. Współpracowała z najwybitniejszymi reżyserami polskiego teatru przełomu XX i XXI w., m.in. Jerzym Jarockim i Jerzym Grzegorzewskim. Popularność zdobyła rolami filmowymi i telewizyjnymi, m.in. w filmach: Faustyna (w którym zagrała tytułową rolę) i Tato oraz serialu Na dobre i na złe.

  • Reżyseria: Dorota Segda
    Scenografia: Barbara Hanicka
    Muzyka: Stanisław Radwan