Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. Marta Ankiersztejn
Galeriafot. Marta Ankiersztejn
 • W mieszkaniu na ulicy 11 listopada w Warszawie odbywa się impreza z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Organizowana dla Polaków przez grupę Irańczyków staje się okazją do przywołania wspomnień z czasów wojny, do refleksji nad tożsamością narodową, religią, do świętowania irańskiej gościnności dla 120 tysięcy polskich uchodźców w Iranie i dyskusji nad sensem samej ucieczki. Do przywołania duchów przyszłości i przeszłości. Będzie muzyka, będą pączki, poeci i tancerze.

  Spektakl Strefy WolnoSłowej bazuje na biografiach i opowieściach Polaków – uchodźców w Iranie po II Wojnie Światowej. Wywiady z osobami, które razem z Armią Andersa pod koniec wojny uciekły z Sybiru na Bliski Wschód stały się inspiracją do pracy w polsko-irańskiej grupie artystów. Pierwszy etap pracy odbył się pod koniec 2016 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz w Teheranie i kontynuowany jest w tym roku w gronie artystów z Polski, Iranu oraz Irańczyków mieszkających w Warszawie. Opowieści Polaków o Iranie przeplatają się z obrazami współczesności. Stają się pretekstem do opowieści o styku dwóch kultur, o historycznej gościnności, jak również o współczesnej opresji państwa i religii.

  w ramach cyklu: NOWACY: DALEKO-BLISKO
  Generator ponownie staje się tubą dla doświadczeń, jakie spotykają osoby i całe społeczeństwa zmuszone do migracji, pozbawione prawa do wytwarzania własnej lokalności. Opowieści o „skoku w wiarę” (balansującym często na granicy życia) i zderzaniu się z kolejnymi przeszkodami już u sąsiadów to okazja do przemyślenia polityki prowadzonej przez Unię Europejską, której jesteśmy częścią.

 • STREFA WOLNOSŁOWA

  Powstała z inicjatywy osób zajmujących się teatrem, literaturą, fotografią, organizacją działań animacyjnych, inicjatyw kulturalnych i artystycznych, pisaniem o teatrze, filmie, podróżach.

  Strefa WolnoSłowa od sześciu lat tworzy spektakle z udziałem wielokulturowych grup Polaków, migrantów i uchodźców, gdzie dramaturgia oparta jest o prawdziwe historie oraz biografie samych uczestników projektów. Dyskusja inspirowana dziełami sztuki z różnych dziedzin przeplata się z zadaniami czerpiącymi z metod improwizacji teatralnej, kreatywnego pisania, czy podstawowych zadań aktorskich, które umożliwiają bliższe przyjrzenie się omawianym tematom oraz zrozumienie ich poprzez skonfrontowanie ze swoimi doświadczeniami życiowymi.

  Spektakle Strefy są wynikiem pracy aktorów zawodowych i amatorów, poruszają aktualne problemy w Polsce, Europie i na świecie, promując czynną postawę wobec rzeczywistości społecznej.

  Od 2015 roku Strefa Wolnosłowa jest rezydentem w Teatrze Powszechnym gdzie prowadzi m.in. Stół Powszechny i tworzy spektakle.
   

 • Tekst: Artur Pałyga
  Reżyseria: Alicja Borkowska
  Wideo: Maria Porzyc
  Muzyka: Ray Dickaty
  Występują: Michał Dudziński, Mohammadreza Rezazadeh, Dorota Papis, Daniel Sadr, Farid Torabpour, Łukasz Wójcicki
  Produkcja: Weronika Chinowska, Magda Duszyńska-Łysak