Zapraszamy na Świąteczną Wyprzedaż Garażową na rzecz uchodźców i uchodźczyń na wyspie Lesbos w ramach 8. Studenckich Targów Sztuki Studenckiej.
Do kupienia: rękodzieło, książki, płyty, zabawki, bilety na spektakle, koncerty, warsztaty kulinarne, bony na masaże, lekcje językowe i wiele innych pomysłów na prezent. A dla spragnionych – pyszna kawa i grzane wino!
Jak się zaangażować?
Tworzysz, prowadzisz warsztaty, oferujesz usługi i chcesz przekazać coś od siebie? Prześlij zgłoszenie do 10 grudnia na adres: garazowka.poznan@gmail.com
Chcesz coś kupić? Po prostu przyjdź!
Nie możesz pojawić się na Garażówce? Wpłać darowiznę na konto naszej publicznej zbiórki:
14 1030 0019 0109 8530 0044 4713 (Stowarzyszenie Lepszy Świat)
z dopiskiem „Pomoc uchodźcom i uchodźczyniom w Grecji”
[Nr zbiórki: 2018/1660/OR Pomoc uchodźcom i uchodźczyniom w Grecji]Dlaczego na wyspie Lesbos potrzebna jest pomoc?
Sytuacja w obozach na Lesbos, szczególnie w największym – Moria, jest od lat dramatyczna. Przeludnienie, brak bezpieczeństwa, miejsc do spania, niewystarczająca infrastruktuta sanitarna, brak dostępu do edukacji, skandaliczna jakość posiłów, czasami utrudniony dostęp do wody pitnej, kulejąca opieka medyczna i praktycznie brak opieki psychologicznej sprawia, że życie tam jest nie do zniesienia.
Mieszkańcami obozów na wyspie są osoby z traumatycznymi doświadczeniami. Kobiety, mężczyźni, dzieci. Uciekający przed wojną, prześladowaniami, dyktaturą czy szeroko rozumianym kryzysem humanitarnym. Wybierają bardzo niebezpieczną drogę przez Morze Śródziemne w nadziei na znalezienie bezpieczeństwa, spokoju oraz możliwości poprawy jakości życia swojego i swojej rodziny. W Morii oraz innych obozach tego odnaleźć nie mogą. Ponieważ obóz dla uchodźców choć z dala od kraju, z którego muszą uciekać, często okazuje się kolejnym bardzo traumatycznym krokiem na ich uchodźczej drodze. Dlatego nie dziwi fakt, że Moria nazywana jest więzieniem, że kondycja psychofizyczna jej mieszkańców często ulega diametralnemu pogorszeniu, a prób samobójczych dokonują nawet dzieci.
W październiku (wg Aegan Boat Report) na wyspie Lesbos przebywało 9749 osób czekających na (lub już posiadających) status uchodźcy. To największa ilość ze wszystkich wysp Morza Śródziemnego. Szacuje się, że liczba osób mogących przebywać w obozach utworzonych na wszystkich wyspach Morza Egejskiego (Lesbos, Hios, Kos, Samos i inne) to łącznie 9209 osób. Zatem na samym Lesbos jest ich już więcej niż mogą pomieścić wszystkie wyspy razem wzięte. W samym październiku do wybrzeży Lesbos dotarło 38 łodzi, a w 2018 roku (dane za styczeń – październik) 1256 łodzi. W ciągu całego roku na wszystkie wyspy Morza Egejskiego dotarło 24225 osób. Są to olbrzymie liczby, które nie pozostawiają żadnych wątpliwości z jak masowym zjawiskiem mamy do czynienia.
Moria to miejsce, które zostało stworzone w Grecji, jest jednak symbolem bezradności, strachu i braku systemowych rozwiązań całej Unii Europejskiej. Jest mizernym świadectwem solidarności i braterstwa jakimi powinniśmy otoczyć ludzi wymagających naszej szczególnej opieki i pomocy.
Świąteczna edycja Poznańskiej Garażowki (jak i każda poprzednia) ma pokazać, że wbrew politycznym uwarunkowaniom pamiętamy, czym jest solidarność, i że los mieszkańców obozów na Lesbos nie jest nam obojętny. To ludzie, którzy w przyszłości mogą z nami tworzyć, budować i kształtować naszą wspólną rzeczywistość.
Poznańską Garażówkę współtworzą: mieszkańcy i mieszkanki Poznania, Stowarzyszenie Lepszy Świat, Humans of Aleppo, Fundacja Malta.