Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Aneta Groszyńska i Marcin Kącki podczas próby „Mesjaszy” / fot. Klaudyna Schubert
GaleriaAneta Groszyńska i Marcin Kącki podczas próby „Mesjaszy” / fot. Klaudyna Schubert
  • Spotkanie z twórcami spektaklu „Mesjasze” – Anetą Groszyńską, Janen Czaplińskim, Marcinem Kąckim. 

    Spektakl inspirowany jest powieścią Györgyego Spiró Mesjasze. W połowie XIX w., po klęsce powstania listopadowego, polscy emigranci we Francji zawiązują Koło Sprawy Bożej – religijno-narodową sektę. Obok Towiańskiego jej członkami są m.in. Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki – czołowi twórcy polskiego romantyzmu.
    Książka węgierskiego pisarza jest tragikomiczną fantazją, montażem źródeł i historyczną rozprawą o polskiej duszy w jednym.

    Jak mówi Aneta Groszyńska, reżyserka przedstawienia: „Nie jest to spektakl historyczny. Historia rozgrywa się gdzieś w naszej wyobraźni, w naszym stosunku do wtedy i do dzisiaj, dzieje się tak naprawdę w jakimś naszym polskim krwioobiegu. U Spiró jest taki cytat, który jest punktem wyjścia dla tego, co tworzymy na scenie jako grupa: »fanatyzm to jest rozpacz, która zamienia się w ślepotę«. Punktem wyjścia na pewno jest dla nas ten stan rozpadu, rozpaczy, jakiejś takiej niemocy, która zostaje przetworzona w szaleństwo".