Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Zdjęcie z jubileuszowego zjazdu absolwentów PWST z okazji 70-lecia Uczelni
GaleriaZdjęcie z jubileuszowego zjazdu absolwentów PWST z okazji 70-lecia Uczelni
  • Spotkanie z Dorotą Segdą odbędzie się przed projekcją nagrania inscenizowanego czytania Wesela Stanisława Wyspiańskiego, które odbyło się z okazji obchodów 70. jubileuszu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W spektaklu, wyreżyserowanym przez Dorotę Segdę, wzięło udział 80 absolwentów i wszyscy obecni studenci krakowskiej szkoły. Na scenie pojawili się zarówno wybitni przedstawiciele starszego pokolenia, m.in.: Maja Komorowska, Anna Polony, Anna Seniuk, Jan Frycz, Jerzy Stuhr, Wojciech Pszoniak, jak i młodsze gwiazdy polskiego teatru i kina, m.in.: Magdalena Cielecka, Joanna Kulig, Maja Ostaszewska. Każdy aktor zagrał jedną rolę w jednej scenie.

    Jak mówi aktorka Starego Teatru w Krakowie i rektorka Akademii: „Nikt lepiej niż Stanisław Wyspiański nie wyraża tego, jak różne sztuki składają się na teatr, jak synkretyczna to sztuka. To Stanisław Wyspiański, który w ogóle powinien być patronem Krakowa, a jest ciągle w naszym mieście spychany i niedoceniany, również – jak było na początku – wyniósł teatr do rangi sztuki. To on pokazał, że dekoracja to nie jest tylko namalowane tło. To on napisał sztuki, o których my, wszyscy aktorzy, marzymy, żeby w nich zagrać". 

    Dorota Segda – aktorka Starego Teatru w Krakowie. Współpracowała z najwybitniejszymi reżyserami polskiego teatru przełomu XX i XXI w., m.in. Jerzym Jarockim i Jerzym Grzegorzewskim. Popularność zdobyła rolami filmowymi i telewizyjnymi, m.in. w filmach: Faustyna (w którym zagrała tytułową rolę) i Tato oraz serialu Na dobre i na złe.