Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Mapa sentymentalna os. Kopernika – spacer podczas Malta Festival Poznań 2018 / fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaMapa sentymentalna os. Kopernika – spacer podczas Malta Festival Poznań 2018 / fot. Maciej Zakrzewski
  • Osiedle Kopernika – wielka płyta z lat 70. Wcześniej były tu pola i sady. Fort VIIIa, schron, park, dwie szkoły, z czego jedna z pływalnią, przedszkola, boiska, place zabaw, parkingi, balkony, bardzo dużo balkonów. Galeria handlowa Piotr i Paweł, Tesco, 3 tzw. „blaszaki", drewniane warzywniaki. Duży, nowoczesny kościół. Klub Osiedlowy Kopernik, bar bistro Kopernik, ulice noszące nazwy astronomów. Osiedle Kopernika – nie ma wyraźnych granic, rozpływa się miękko w zaroślach, na działkach, prywatnych terenach. Spacerowanie po jego różniących się od siebie, nieoczywistych, ociekających zielenią czterech częściach: Galileusza, Newtona, Keplera i tzw. nowym osiedlu, jest fascynującą przygodą.

    Zapraszamy na spacer śladami „Mapy sentymentalnej os. Kopernika", powstałej w ramach Malta Festival Pozań 2018. Poprowadzą go Basia Prądzyńska, autorka mapy, która przez kilka tygodni eksplorowała nieoczywiste zakamarki blokowiska, zbierała historie mieszkańców, legendy, archiwalne materiały oraz Jacek Sobczyńsk, autor książki „Nie rozumiemy się bez słów", rozgrywającej się częściowo na Kopernika, który spędził na osiedlu swoje dzieciństwo i młodość. Dołączą też do nas mieszkańcy i mieszkanki Kopernika - eksperci tutejszego życia codziennego.

    Spacer odbędzie się w ramach kursu Akademia Miasta, prowadzonego przez Fundację Malta. Jego uczestnicy będą projektować działania artystyczne i animacyjne dla mieszkańców osiedla Kopernika. Projekt jest finansowany ze środków Urzędu Miasta Poznania.

  • Barbara Prądzyńska

    Filolożka, teatrolożka, pedagożka teatru, aktorka, performerka, reżyserka i twórczyni teatralna. Od ponad 20 lat jeździ z teatrem po świecie, podejmując działania międzykulturowe i lokalne. Swoje projekty realizowała w Polsce, Niemczech, Meksyku, na Kubie, w kurdyjskiej części Turcji, Palestynie. Była aktorka m.in.: Teatru Biuro Podróży, teatru Derevo, Teatru Grotest Maru, przez kilka lat współpracowała z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu; obecnie należy do grupy Circus Ferus. Redaktorka książki „Inny Meksyk. Opowieści zapatystów”.

    Jacek Sobczyński

    Współtwórca i redaktor zarządzający newonce.net, największego serwisu lifestyle’owego w Polsce, redaktor naczelny magazynu „newonce.paper”. Autor książki „Nie rozumiemy się bez słów”, której fabuła rozgrywa się częściowo na osiedlu Kopernika. Publikował m.in. w „Filmie”, „Przekroju”, „Exklusivie”, „K MAG”, Filmwebie, Onecie i „Polska The Times”, przez pięć lat pracował w biurze promocji festiwalu Transatlantyk. Dorastał na os. Kopernika.