Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. Adam Walanus
Galeriafot. Adam Walanus
  • Zapraszamy na spotkanie z Ojcem Ludwikiem Wiśniewskim – piąte i zarazem ostatnie spotkanie w ramach cyklu debat „Skacząc w wiarę” Ojca Tomasza Dostatniego wprowadzających do tematu Malty 2018. Do tej pory gośćmi spotkań byli Olga Tokarczuk, ks. Adam Boniecki, Agnieszka Holland i Zenon Laskowik.

    Ojciec Ludwik Wiśniewski jest znanym duszpasterzem akademickim, dominikaninem, działaczem społecznym oraz antykomunistycznym. W latach 80. organizował „Tygodnie społeczne” – cykle spotkań, które propagowały tworzenie niezależnych struktur społecznych. W marcu 1977 roku podpisał „Apel do społeczeństwa polskiego”, czyli pierwszy dokument Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO) i został umieszczony na liście 60. polskich opozycjonistów w dokumencie „Rozpoznanie antysocjalistycznych wrogich i negatywnych sił w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”. W 2006 roku Ojciec Wiśniewski został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2015 roku Bronisław Komorowski nagrodził go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym”.

    W kwietniu ukazała się książka „Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę” zawierająca zbiór kilkudziesięciu rozproszonych tekstów Ojca Ludwika Wiśniewskiego, w tym m.in. listy do Edwarda Gierka, Adama Michnika czy Tadeusza Rydzyka. Podczas spotkania o tej najnowszej publikacji w Teatrze Starym w Lublinie Ojciec opowiedział o jego Polsce marzeń: „Nie mam ogólnej wizji państwa, nie znam się na gospodarce. Natomiast chciałbym, żeby wszyscy ze wszystkimi mogli rozmawiać. Moje marzenie? Może więcej nie tyle braterstwa, ale normalnego człowieczeństwa, zaufania do siebie. Może nas dzielić historia, ale ten kraj trzeba razem budować, mając szacunek do inaczej myślących”.

    O budowaniu tej wspólnoty, tym co nas łączy i dzieli, a także jak te podziały przeskakiwać, będziemy rozmawiać w Poznaniu. Spotkanie odbędzie się 23 maja o godzinie 18:00 w Aula Artis. Obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w Centrum Informacji Miejskiej Poznań (ul. Ratajczaka 44) od 14 maja.

    Debaty są wprowadzeniem do Idiomu „Skok w wiarę”, który będzie wiodącym tematem Malta Festival Poznań. Jego program przygotują Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers i Maarten Seghers z belgijskiego kolektywu Needcompany.

    Tematem Idiomu „Skok w wiarę”, głównej części programowej 28. edycji Malta Festival Poznań jest ludzka potrzeba duchowości i sposoby jej realizowania. Religie i proponowane przez nią koncepcje Boga są jedną z odpowiedzi na tę potrzebę, ale nie jedyną. Interesuje nas więc to, za czym człowiek się opowiada, co ustanawia jego system wartości, gdzie lokuje sens.

    Spotkanie z Ojcem Ludwikiem Wiśniewskim będzie rejestrowane i dostępne na kanale YouTube.