4 czerwca 2018 roku, dokładnie w 29. rocznicę wolnych wyborów w Polsce, ruszył pierwszy obywatelski proces w sprawie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Tego dnia o godzinie 19.00 na profilu Sąd nad Pałacem na Facebooku uruchomiono ankietę, w której każdy obywatel może wyrazić swoją opinię na temat PKiN – zagłosować za skazaniem lub za uniewinnieniem Pałacu. Urna do głosowania stanie również na placu Defilad przy Teatrze Studio w pobliżu neonu WARSZAWA.
4 czerwca to znacząca, symboliczna data dla obywateli – bo to dzięki ich głosom historia zmieniła swój bieg. W związku z licznymi wypowiedziami medialnymi różnych stron – o przeznaczeniu i losie PKiN, organizatorzy projektu zdecydowali się skierować pytania o Pałac do wszystkich zainteresowanych. Każdy ma prawo do wypowiedzi i do zabrania głosu w sprawie. To sedno demokracji.
Pałac Kultury i Nauki regularnie oskarżany jest o liczne przewiny, jak zburzenie tożsamości Warszawy, gwałt na przestrzeni czy wprowadzenie trwałego podziału urbanistycznego, traktowany jako symbol sowieckiej dominacji i polskiego serwilizmu. Określany jako jedna z najbardziej kontrowersyjnych budowli w Polsce, miejsce znacznie wykraczające poza architektoniczną funkcjonalność. Pałac Kultury i Nauki jest przecież reprezentantem poglądów politycznych i nastrojów społecznych, jest obrazem polskich sentymentów i antypatii, jest czymś więcej niż obiektem – jest podziwianym, ale i wzgardzanym uczestnikiem życia społecznego Polaków. I co jakiś czas staje się przedmiotem burzliwych dyskusji o sensie swojego istnienia. Pałac Kultury i Nauki – równocześnie kochany i nienawidzony, oskarżany i broniony.
Projekt społeczno-artystyczny Sąd nad Pałacem jest inspirowany słynnymi procesami sądowymi, wytaczanymi budynkom i przedmiotom za ich domniemane przewiny. Jest próbą przywrócenia debaty publicznej o zasadności istnienia PKiN. Motywacją dla obywateli – by wypowiedzieć się na temat Pałacu.
W ramach zainicjowanego 4 czerwca procesu przeprowadzony zostanie szereg postępowań śledczych – prowadzonych przez opiniotwórcze postaci życia publicznego z udziałem biegłych.
W trzech publicznych rozprawach na temat PAŁACU jako:
– MIEJSCA ZDARZEŃ,
– SYMBOLU WŁADZY I DOMINACJI
– LUDZIdominującą rolę odegrają artyści, bo to oni od zawsze są przewodnikami emocji, wizji społecznych – prawdy i marzeń.
W cyklu spotkań i dyskusji Pałacowi przyglądać się będziemy zarówno w kontekście historycznym, estetycznym, funkcjonalnym, jak i artystycznym. Dziesięciolecia istnienia Pałacu jako źródła inspiracji literackich i filmowych, jako centrum konstytuującym życie Warszawy, miejsca wydarzeń muzycznych zrelacjonują dla nas świadkowie, dla których Pałac stał się miejscem wyjątkowym. Wydarzenia będą odbywać się na placu Defilad i będą miały charakter otwarty.
Wyrok wydany zostanie 22 lipca o godzinie 21:30 na Placu Defilad, w trakcie publicznej rozprawy z udziałem świadków, oskarżyciela, obrońcy i sędziego. Twórcą widowiska będzie reżyser Seb Majewski.
Pierwsze z postępowań odbędzie się 13 czerwca (środa). Dyskusję „Genius Loci – Miejsce zdarzeń" poprowadzi dziennikarka Katarzyna Janowska. Wśród interwentów takie osobowości, jak: Krzysztof Materna, Tomasz Wasilewski, Tomasz Lipiński oraz Zuzanna Łapicka. Ze względu na dobro śledztwa, kolejni interwenci zostaną ujawnieni na tydzień przed każdym z postępowań.
Finalnie, 22 lipca, dokładnie 63. lata po zakończeniu budowy Pałacu Kultury i Nauki, monumentalna bryła budynku stanie się tłem pierwszej publicznej rozprawy. Kto stanie w obronie Pałacu, a kto będzie żądał najwyższej kary? Tego dowiemy się 22 lipca o godzinie 21:30 na placu Defilad.
Urna wyborcza będzie stała na Placu Defilad do 20 lipca 2018 roku. Jeśli czujesz się współodpowiedzialny za Pałac – przyjdź i oddaj swój głos.
Inicjator: Fundacja FOMA
Partnerzy projektu: STUDIO teatrgaleria, Projekt Plac Defilad, Pałac Kultury i Nauki, Miasto Stołeczne Warszawa, ZAIKS, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Malta Festival Poznań, Aktivist, Co jest grane 24, Vogue Polska, Gazeta Wyborcza, wyborcza.pl, Gazeta Stołeczna, TOK FM, TVN Fabuła.