Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Andrzej Zybertowicz
GaleriaAndrzej Zybertowicz
  • Próba dialogu / Sebastian Duda, Danuta Golec, Andrzej Zybertowicz

    Stojący po przeciwnych stronach polskich podziałów politycznych i światopoglądowych raczej unikają niż szukają dialogu. Pogarda dla tych, którzy myślą inaczej, dyskredytowanie ich i ośmieszanie charakteryzuje obie strony konfliktu. Dlaczego język zabija naszą debatę publiczną? Co się stało z odpowiedzialnością za słowo? Czy dialog w Polsce jest możliwy i pod jakimi warunkami? Jakie płaszczyzny dialogu należy stworzyć? Jak odbudować poczucie wspólnoty życia w jednym kraju pomimo różnic?

    Danuta Golec – psycholog, psychoterapeutka z Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. W latach 2006–2010 pełniła funkcję prezesa tego Towarzystwa. Prowadzi indywidualną psychoterapię psychoanalityczną osób dorosłych. Tłumaczka, założycielka Oficyny Ingenium, która od 2007 r. wydaje książki z dziedziny psychoanalizy.

    Andrzej Zybertowicz – socjolog, doktor habilitowany, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W latach 1998–2006 był dyrektorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a od 2004 do 2015 roku kierował w nim Zakładem Interesów Grupowych. Autor wielu publikacji badawczych dotyczących transformacji ustrojowej, zakulisowych wymiarów życia społecznego oraz socjologii wiedzy. W 2007 r. był głównym doradcą ds. bezpieczeństwa państwa premiera Jarosława Kaczyńskiego, a w latach 2008–2010 – doradcą ds. bezpieczeństwa państwa Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Jest stałym felietonistą tygodnika „Sieci”. Do najważniejszych jego publikacji należy napisana wraz z zespołem książka Samobójstwo Oświecenia? Jak neuronauka i nowe technologie pustoszą ludzki świat (Kraków 2015).

    Sebastian Duda – doktor teologii, filozof, publicysta. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz religioznawstwo i teologię na Katolickim Uniwersytecie w Lowanium. Członek redakcji „Więzi" i Zespołu Laboratorium „Więzi". Ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Wykładowca na podyplomowych studiach gender w Instytucie Badań Literackich PAN. Był publicystą tygodnika „Newsweek Polska" i redaktorem „Przeglądu Powszechnego". W 2017 r. wydał książkę Reformacja. Rewolucja Lutra.

    prowadzenie: Michał Nogaś

    -----

    FORUM, CZYLI ROZMOWY NA PLACU WOLNOŚCI

    Forum to rozmowy, w których przekrojowo rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku w spotkaniach autorskich i debatach wezmą udział astrofizycy, himalaiści, psychologowie, reportażyści, architekci, socjologowie, religioznawcy: Anna Czerwińska, Danuta Golec, Karolina Wigura, Katarzyna Surmiak-Domańska, Katarzyna Skrzypińska, Marek Abramowicz, Ludwik Dorn, Sebastian Duda, Stefan Hertmans, Ireneusz Krzemiński, Andrzej Leder, Adam Michnik, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Mrówczyński, Piotr Sarzyński, Andrzej Zybertowicz. Do rozmów będą wprowadzać czytania fragmentów wybranych książek.

    Szczególnym wydarzeniem będzie inscenizowane czytanie dramatu Stefana Hertmansa Antygona w Molenbeek w reżyserii Anny Smolar i z muzyką Joanny Halszki Sokołowskiej (w roli Antygony wystąpi Małgorzata Gorol). W niezwykle poetyckim, teatralnym monologu inspirowanym tragedią Sofoklesa Stefan Hertmans opisuje historię młodej muzułmańskiej kobiety, która próbuje odebrać od władz i pochować ciało swojego brata-terrorysty. Będzie to pierwsza prezentacja dramatu w Polsce.

    Program spotkań w ramach tegorocznego Forum:

    15.06, 17.00 WIERZĘ W WIEŻĘ
    16.06, 15:00 POBUDKA NARODÓW – spotkanie z Adamem Michnikiem
    16.06, 17:00 PRÓBA DIALOGU: Danuta Golec, Sebastian Duda, Andrzej Zybertowicz
    17.06, 17.00 POTRZEBA WIARY: Katarzyna Skrzypińska, Paweł Boguszewski, Ireneusz Krzemiński
    18.06, 17:00 O ŚMIERĆ SIĘ NIE PROSZĘ – spotkanie z Anną Czerwińską
    19.06, 17:00 PYTAĆ MIMO WSZYSTKO – spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską i czytanie performatywne
    20.06, 17:00 OPOWIEŚCI O ŚWIĘTYCH – spotkanie ze Zbigniewem Mikołejką i czytanie performatywne
    21.06, 17:00 ODSZYFROWAĆ ZAMYSŁ BOGA. NAUKA I RELIGIA: Marek Abramowicz, Stanisław Mrówczyński
    22.06, 17.30 ANTYGONA W MOLENBEEK – spotkanie ze Stefanem Hertmansem i czytanie dramatu
    23.06, 15:00 SKOK W WIARĘ – SPOTKANIE Z KURATORAMI IDIOMU: Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers, Maarten Seghers
    23.06, 17:00 RELIGIA I NOWOCZESNOŚĆ: Karolina Wigura, Ludwik Dorn, o. Tomasz Dostatni, Andrzej Leder
    24.06, 16:00 CREATIVITY TALKS: JAKICH FESTIWALI POTRZEBUJEMY W BURZLIWYCH CZASACH? Rose Fenton, Hugo de Greef, Nele Hertling, Marta Keil, Grzegorz Reske, Michał Merczyński