Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Galeria
 • Poznańska Garażówka na rzecz uchodźców i uchodźczyń z ateńskiej Notary

  Zapraszamy na 4. edycję charytatywnej wyprzedaży ciuchów, butów, książek, płyt i wszelkich drobiazgów, które zalegają nam w domach. Będą też pyszne wypieki od poznańskich restauratorów, gadżety i bilety od instytucji kultury oraz nowe publikacje od zaprzyjaźnionych wydawnictw. Tym razem zebrane środki przekażemy na utrzymanie Notary – oddolnego centrum dla uchodźców i uchodźczyń w Atenach, gdzie mieszka ponad 100 osób. To dla nich tymczasowy dom, bez strażników i drutów kolczastych. Zaspokaja podstawowe potrzeby: schronienia, jedzenia, pomocy medycznej i zamieszkania w godnych warunkach.

  Pieniądze wydamy na: renowację budynku, remont kanalizacji, jedzenie, pomoc prawną, książki dla dzieci, artykuły higieniczne i lekarstwa.

  Chcesz wziąć udział w garażówce i pozbyć się zbędnych rzeczy?
  To dobra okazja, żeby dać im nowe życie i jednocześnie wesprzeć organizacje działające na rzecz uchodźców i uchodźczyń.
  Masz coś do sprzedania? Wyślij zgłoszenie na: garazowka.poznan@gmail.com – czekamy do 13 kwietnia (liczba miejsc ograniczona)
  Chcesz coś kupić? Po prostu przyjdź!

  Garażówkę Poznańską współtworzą m.in.: Humans of Aleppo, From Poznań With Love, Malta Festival Poznań, Stowarzyszenie Lepszy Świat, Poznańskie Stowarzyszenie Lokatorów.

   ---

  Więcej o sytuacji w Notarze:

  Dzień po dniu tysiące ludzi próbuje wydostać się ze strefy wojny, przekraczając granice Turcji i Grecji. Pokonując trudne warunki na morzu muszą zmagać się nie tylko z przemytnikami, ale i ochroną Frontexu (agencji unijnej, która m.in. używa dronów bezzałogowych do ostrzeliwania granic i ludzi). Później, najczęściej trafiają do obozów, które przypominają więzienia i uruchamiają traumy.

  Aby to zmienić i okazać solidarność wobec uchodźców i migrantów w 2015 roku aktywiści otworzyli pierwsze, po tzw. „kryzysie uchodźczym” oddolne centrum w Atenach, przy ulicy Notara 26, zaspokajając ich podstawowe potrzeby jak: schronienie, jedzenie, pomoc medyczna i możliwość zamieszkania w godnych, nieobozowych warunkach. Notara jest miejscem gdzie mieszka ponad 100 osób, z różnych części świata i to oni wspólnie je tworzą. Notara jest tymczasowym domem, bez strażników i drutów kolczastych. Pokazując, że alternatywa wobec więziennych warunków i namiotów jest możliwa! Notara jest tylko częścią długiej i ciężkiej podróży.

  Razem możemy wzmocnić naszą solidarność dla uchodźców i imigrantów, by zbudować nasza wspólną wizję przyszłości. Sprawmy, żeby ta odyseja przetrwania stała się podróżą w stronę wolności.