
OPOWIEŚCI O ŚWIĘTYCH / SPOTKANIE ZE ZBIGNIEWEM MIKOŁEJKĄ
Zbigniew Mikołejko – historyk i filozof religii w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Jest autorem książek oraz artykułów publikowanych na łamach „Gazety Wyborczej”, „Polityki”, „Rzeczpospolitej” czy „Tygodnika Powszechnego”. Opublikował m.in. książki Katolicka filozofia kultury w Polsce w epoce modernizmu (1987), Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma (1998), We władzy wisielca (2012). Jego książka Żywoty świętych (2001) była wznawiana trzykrotnie.
Kim są polscy święci i co mówią o Polakach? Czym różnią się od świętych innych narodów i kręgów cywilizacyjnych? I kim jest święty we współczesnym świecie?
Spotkaniu towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki Żywoty świętych poprawione ponownie w reżyserii Marcina Zbyszyńskiego. Książka Zbigniewa Mikołejko to wędrówka przez dzieje polskiego Kościoła, żywy, emocjonalny obraz jego spraw i osób. Autor nie dąży do akademickiego obiektywizmu. Tworzy obraz, który – jak sam pisze – „potrafi w nas jakoś zamieszkać, choćby właśnie tak, jak trochę nieproszony gość, przynoszący jednak pewne zajmujące historie z odbytej przez siebie drogi”.
prowadzenie: Michał Nogaś
-----
FORUM, CZYLI ROZMOWY NA PLACU WOLNOŚCI
Forum to rozmowy, w których przekrojowo rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku w spotkaniach autorskich i debatach wezmą udział astrofizycy, himalaiści, psychologowie, reportażyści, architekci, socjologowie, religioznawcy: Anna Czerwińska, Danuta Golec, Karolina Wigura, Katarzyna Surmiak-Domańska, Katarzyna Skrzypińska, Marek Abramowicz, Ludwik Dorn, Sebastian Duda, Stefan Hertmans, Ireneusz Krzemiński, Andrzej Leder, Adam Michnik, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Mrówczyński, Piotr Sarzyński, Andrzej Zybertowicz. Do rozmów będą wprowadzać czytania fragmentów wybranych książek.
Szczególnym wydarzeniem będzie inscenizowane czytanie dramatu Stefana Hertmansa Antygona w Molenbeek w reżyserii Anny Smolar i z muzyką Joanny Halszki Sokołowskiej (w roli Antygony wystąpi Małgorzata Gorol). W niezwykle poetyckim, teatralnym monologu inspirowanym tragedią Sofoklesa Stefan Hertmans opisuje historię młodej muzułmańskiej kobiety, która próbuje odebrać od władz i pochować ciało swojego brata-terrorysty. Będzie to pierwsza prezentacja dramatu w Polsce.
Program spotkań w ramach tegorocznego Forum:
15.06, 17:00 WIERZĘ W WIEŻĘ
16.06, 15:00 POBUDKA NARODÓW – spotkanie z Adamem Michnikiem
16.06, 17:00 PRÓBA DIALOGU: Danuta Golec, Sebastian Duda, Andrzej Zybertowicz
17.06, 17:00 POTRZEBA WIARY: Katarzyna Skrzypińska, Paweł Boguszewski, Ireneusz Krzemiński
18.06, 17:00 O ŚMIERĆ SIĘ NIE PROSZĘ – spotkanie z Anną Czerwińską
19.06, 17:00 PYTAĆ MIMO WSZYSTKO – spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską i czytanie performatywne
20.06, 17:00 OPOWIEŚCI O ŚWIĘTYCH – spotkanie ze Zbigniewem Mikołejką i czytanie performatywne
21.06, 17:00 ODSZYFROWAĆ ZAMYSŁ BOGA. NAUKA I RELIGIA: Marek Abramowicz, Stanisław Mrówczyński
22.06, 17:30 ANTYGONA W MOLENBEEK – spotkanie ze Stefanem Hertmansem i czytanie dramatu
23.06, 15:00 SKOK W WIARĘ – SPOTKANIE Z KURATORAMI IDIOMU: Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers, Maarten Seghers
23.06, 17:00 RELIGIA I NOWOCZESNOŚĆ: Karolina Wigura, Ludwik Dorn, o. Tomasz Dostatni, Andrzej Leder
24.06, 16:00 CREATIVITY TALKS: JAKICH FESTIWALI POTRZEBUJEMY W BURZLIWYCH CZASACH? Rose Fenton, Hugo de Greef, Nele Hertling, Marta Keil, Grzegorz Reske, Michał Merczyński