Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski
 • ODSZYFROWAĆ ZAMYSŁ BOGA. NAUKA I RELIGIA / Marek Abramowicz, Stanisław Mrówczyński

  Albert Einstein mawiał, że celem nauki jest odszyfrowywanie zamysłu Boga. W jakiego Boga wierzą naukowcy? Co to znaczy, że Bóg uprawia matematykę? Co wspólnego z modlitwą ma rozwiązywanie równań? Czy ateizm jest logiczną konsekwencją teorii ewolucji? Czy nowoczesny, naukowy światopogląd wyklucza religijność i czyni z niej zabobon? Jak dziś wygląda dialog Kościoła z nauką?

  Marek Abramowicz – astrofizyk. Autor przeszło 200 prac naukowych z ogólnej teorii względności, astrofizyki wysokich energii, teorii akrecji, czarnych dziur, figur równowagi gwiazd i innych. W latach 1990–1994 profesor w Skandynawskim Instytucie Fizyki Teoretycznej NORDITA w Kopenhadze. Od 1993 r. pracuje na Uniwersytecie w Göteborgu i Uniwersytecie Technologicznym Chalmers w Göteborgu, gdzie kieruje katedrą astrofizyki. Jako wizytujący profesor od kilku lat pracuje w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.

  Stanisław Mrówczyński - profesor nauk fizycznych, dyrektor Departamentu Badań Podstawowych w Narodowym Centrum Badań Jądrowych związany z Instytutem Fizyki na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Specjalista w zakresie fizyki cząstek elementarnych i fizyki teoretycznej. Zajmuje się głownie stanem niezwykle gęstej i gorącej materii jaki występował we Wszechświecie krótko po Wielkim Wybuchu. Uczestnik eksperymentów NA49 i Shine/NA61 w CERN. Jest autorem kilkuset prac naukowych oraz ponad 130 artykułów popularnonaukowych publikowanych m.in. w tygodniku „Polityka".

  prowadzenie: Michał Nogaś

  -----

  FORUM, CZYLI ROZMOWY NA PLACU WOLNOŚCI

  Forum to rozmowy, w których przekrojowo rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku w spotkaniach autorskich i debatach wezmą udział astrofizycy, himalaiści, psychologowie, reportażyści, architekci, socjologowie, religioznawcy: Anna Czerwińska, Danuta Golec, Karolina Wigura, Katarzyna Surmiak-Domańska, Katarzyna Skrzypińska, Marek Abramowicz, Ludwik Dorn, Sebastian Duda, Stefan Hertmans, Ireneusz Krzemiński, Andrzej Leder, Adam Michnik, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Mrówczyński, Piotr Sarzyński, Andrzej Zybertowicz. Do rozmów będą wprowadzać czytania fragmentów wybranych książek.

  Szczególnym wydarzeniem będzie inscenizowane czytanie dramatu Stefana Hertmansa Antygona w Molenbeek w reżyserii Anny Smolar i z muzyką Joanny Halszki Sokołowskiej (w roli Antygony wystąpi Małgorzata Gorol). W niezwykle poetyckim, teatralnym monologu inspirowanym tragedią Sofoklesa Stefan Hertmans opisuje historię młodej muzułmańskiej kobiety, która próbuje odebrać od władz i pochować ciało swojego brata-terrorysty. Będzie to pierwsza prezentacja dramatu w Polsce.

  Program spotkań w ramach tegorocznego Forum:

  15.06, 17:00 WIERZĘ W WIEŻĘ
  16.06, 15:00 POBUDKA NARODÓW – spotkanie z Adamem Michnikiem
  16.06, 17:00 PRÓBA DIALOGU: Danuta Golec, Sebastian Duda, Andrzej Zybertowicz
  17.06, 17:00 POTRZEBA WIARY: Katarzyna Skrzypińska, Paweł Boguszewski, Ireneusz Krzemiński
  18.06, 17:00 O ŚMIERĆ SIĘ NIE PROSZĘ – spotkanie z Anną Czerwińską
  19.06, 17:00 PYTAĆ MIMO WSZYSTKO – spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską i czytanie performatywne
  20.06, 17:00 OPOWIEŚCI O ŚWIĘTYCH – spotkanie ze Zbigniewem Mikołejką i czytanie performatywne
  21.06, 17:00 ODSZYFROWAĆ ZAMYSŁ BOGA. NAUKA I RELIGIA: Marek Abramowicz, Stanisław Mrówczyński
  22.06, 17:30 ANTYGONA W MOLENBEEK – spotkanie ze Stefanem Hertmansem i czytanie dramatu
  23.06, 15:00 SKOK W WIARĘ – SPOTKANIE Z KURATORAMI IDIOMU: Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers, Maarten Seghers
  23.06, 17:00 RELIGIA I NOWOCZESNOŚĆ: Karolina Wigura, Ludwik Dorn, o. Tomasz Dostatni, Andrzej Leder
  24.06, 16:00 CREATIVITY TALKS: JAKICH FESTIWALI POTRZEBUJEMY W BURZLIWYCH CZASACH? Rose Fenton, Hugo de Greef, Nele Hertling, Marta Keil, Grzegorz Reske, Michał Merczyński