Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. Jan Berckmans
Galeriafot. Jan Berckmans
 • Artyści Needcompany wyruszają na poznański plac Wolności, niosąc pod pachą swój manifest: wszystko, czym nie chcemy się dzielić, jest bezwartościowe. Kiedy rozrywka staje się sztuką, a sztuka rozrywką? Needcompany wykrzykuje swój muzyczny repertuar z uśmiechem na ustach, do samego końca. Tak jakby jutrzejszy bal zaczął się wczoraj.

  Koncert to hołd dla kultowego utworu Velvet Underground i Nico All Tomorrow's Parties.

  And what will she do with Thursday's rags
  When Monday comes around?

  Brzmi to jak alarmująco trafne pytanie. I jak najpiękniejsza piosenka.
  Ta wyjątkowa noc zabrzmi zderzeniem przeciwieństw wirujących w nieskończonym kole balu i tragedii. 

  There are more stars in the universe than grains of sand in the Sahara desert.
  Imagine that everything could speak: what a noise! Cosmic soundscape!
  Unbind your mind!

  Występują: Nicolas Field, Rombout Willems, Simon Lenski, Mohamed Toukabri, Sarah Lutz, Hans Petter Dahl, Anna Sophia Bonnema, Maarten Seghers, Romy Louise Lauwers, Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers, Elke Janssens

 • Needcompany

  Zespół Needcompany założyli w 1986 r. Jan Lauwers i Grace Ellen Barkey. Maarten Seghers jest członkiem Needcompany od 2001 r. Obecnie Lauwers, Barkey i Seghers tworzą trzon grupy. Na ich pracę artystyczną składają się spektakle teatralne i taneczne, performansy, projekty wizualne i pisarskie. Wszyscy troje występują w najważniejszych centrach artystycznych w Belgii i za granicą.

  Od samego początku Needcompany skupia wokół siebie międzynarodowe, wielojęzyczne i interdyscyplinarne środowisko twórców. Tę różnorodność odzwierciedla skład zespołu, w którym zazwyczaj jest reprezentowanych co najmniej siedem narodowości. Przez lata pracy w ramach Needcompany wyłoniło się wiele artystycznych grup, m.in. Lemm & Barkey (Grace Ellen Barkey i Lot Lemm) i OHNO COOPERATION (Elke Janssens, Maarten Seghers, Jan Lauwers).

  Needcompany skupia się na indywidualnym artyście i jego procesie twórczym. Fundamentalnymi wartościami w pracy zespołu są: autentyczność, nieodzowność i znaczenie. Medium samo w sobie jest nieustannie kwestionowane, artyści przykładają dużą wagę do sprawdzania relacji między treścią i formą, którą ona przyjmuje. Needcompany wierzy w jakość, innowację i współpracę. Zespół jest od wielu lat wiodącym głosem w międzynarodowej debacie na temat fundamentalnego znaczenia piękna i sztuki w życiu społecznym. 

  W 2017 r. zespół przeniósł swoją siedzibę z centrum Brukseli do budynku starej fabryki tytoniu w imigranckiej dzielnicy Molenbeek. Otwarcie Mill to kolejny krok na drodze Needcompany. Pozwala nie tylko rozszerzyć współpracę z innymi artystami, lecz także angażować mieszkańców dzielnicy w życie Needcompany. W Mill odbywają się pokazy filmów, kolacje i spotkania otwarte dla wszystkich.

  Needcompany podczas Malta Festival Poznań w 2010 r. zaprezentowało trylogię Sad Face/Happy Face, a trzy lata później – Marketplace 76 i Mush-room. W 2013 r. nakładem wydawnictwa Ha!art i Fundacji Malta ukazała się książka Nie widzę piękna w świecie bez człowieka. O teatrze Jana Lauwersa i Needcompany pod redakcją Christel Stalpaert, Frederika Le Roya i Sigrid Bousset.