Zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Matysek-Imielińską, autorką opublikowanej przez Fundacja Bęc Zmiana książki „Miasto w działaniu. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesnej”. Porozmawiamy o:
– wyzwaniach rzuconych architekturze, czyli performatywnej przestrzeni modernistycznych osiedli;
roli wspólnot miejskich, które organizują swoje życie poza kapitałem i próbują budować solidarność między ludźmi – znacznie się od siebie różniącymi;
– perspektywach i pułapkach organizowania miasta oddolnie, w oparciu o lokalną autonomię, demokrację bezpośrednią i mobilizację wspólnot sąsiedzkich;
– spółdzielczych strategiach oporu, formach organizacji i sposobach komunikacji, edukacji i emancypacji.Spotkanie odbędzie się w ramach kursu Akademia Miasta, prowadzonego przez Fundację Malta. Poprowadzi je Maciej Frąckowiak.
Fragment książki do przeczytania tu: https://issuu.com/beczmiana/docs/wsm
„Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa to klasyczny przykład, jak można kształtować przestrzeń miejską w ramach emancypacyjnego i włączającego zarazem projektu społecznego. Kulturoznawczyni dr Magdalena Matysek-Imielińska nie ogranicza się jednak do przypomnienia fascynującej historii z przedwojennej Warszawy. Traktuje ją jako punkt wyjścia do generalnych refleksji o mieście jako żywym systemie zanurzonym w konkretny kontekst społeczny, gospodarczy, polityczny” – Edwin Bendyk (dziennikarz i publicysta „Polityki”).
„Książka Magdaleny Matysek-Imielińskiej składa się z trzech nakładających się warstw. Pierwsza z nich to opis ewolucji projektu WSM, a jednocześnie przypomnienie ogromnego dorobku myśli lewicowej z okresu międzywojennego. Druga dotyczy koncepcji miasta, granic tworzenia wspólnoty miejskiej. Trzecia dotyka sporu o nowoczesność i o prawomocność sięgania po rozwiązania społeczne z tamtej epoki. Te trzy wątki splatają się w spójną narracje, która pozwala uświadomić zawiłe kwestie związane z tematyka miejska?” – prof. dr hab. Leszek Koczanowicz (Uniwersytet SWPS).
dr Magdalena Matysek-Imielińska – kulturoznawczyni i socjolożka, pracuje jako adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się tradycją polskiej myśli humanistycznej, a także socjologią zaangażowaną i myślą krytyczną. W obszarze studiów miejskich zajmuje się tematyką miasta w działaniu oraz zaangażowanej architektury i urbanistyki polskiego modernizmu.
dr Maciej Frąckowiak – socjolog, badacz miasta i kultury wizualnej. Inicjator i kurator działań animujących miejską przestrzeń publiczną. Członek zespołu koordynującego Program Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury. Wykładowca School of Form.