Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Galeria
 • Inscenizowane czytanie fragmentów reportażu Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość w reżyserii Macieja Podstawnego poprzedzi spotkanie z autorką książki – Katarzyną Surmiak Domańską. Idea Ku Klux Klanu zrodziła się po wojnie secesyjnej jako żart żołnierzy przy piwie. Wymyślono wówczas kaptury, stopnie wtajemniczenia przypominające struktury masońskie, ideologia organizacji kształtowała się w kolejnych latach. W czytaniu dziwnie znajomo brzmiące idee, hasła, słowa wypowiadane są w lekkiej, zabawnej formie. Twórcy wykorzystali również popularne amerykańskie piosenki z początku XX w.

  Katarzyna Surmiak-Domańska jest reporterką związaną z „Gazetą Wyborczą”, autorką m.in. opowieści reportażowej Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość (2015), która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike. Pisząc Ku Klux Klan…, udała się na południe Stanów Zjednoczonych, włożyła biały kaptur i stanęła pod płonącym krzyżem jako gość Krajowego Zjazdu Partii Rycerzy KKK z Arkansas. Jak dobrym aktorem musi być reportażysta i ile może zaryzykować?

 • Maciej Podstawny

  Dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu i pedagog krakowskiej AST na Wydziale Reżyserii Dramatu. Absolwent krakowskiej PWSTi filozofii UJ. Debiutował w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, gdzie wystawił Don Kiszota Pakuły oraz Krety i rajskie ptaki wg Różewicza. Realizował m.in. Przełamując fale wg von Triera i Fantazego Słowackiego w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu, autorskie Ocalenie w Teatrze Polskim w Poznaniu, Skowyt wg w krakowskim teatrze Łaźnia Nowa, Ku klux klan. W krainie miłości Surmiak-Domańskiej w Teatrze Nowym w Zabrzu. W Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu wystawił m.in. spektakle Dekalog: Opowieści plemienne wg Kieślowskiego i Moby Dick wg Melville'a. 

 • Reżyseria: Maciej Podstawny
  Muzyka: Anna Stela
  Teksty piosenek: Łukasz Zaleski
  Występują: Rafał Kossowski, Piotr Mokrzycki, Anna Stela