
Zespół grający przedwojenny polski jazz. Wbrew obiegowej opinii jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu Radia Wolna Europa. Pierwsze polskie jazzowe utwory powstawały już pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Wybitni kompozytorzy, tacy jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Goldowie, zasłuchani w płytach zza oceanu czy z Berlina, tworzyli hity na potrzeby filmu, kabaretów, teatrów i rewii, a także na zamówienie coraz liczniejszych wytwórni płytowych takich jak Columbia czy Syrena Record. W ten sposób do 1939 r. powstały tysiące kompozycji i nagrań z udziałem wybitnych instrumentalistów oraz śpiewaków i aktorów. II wojna światowa przekreśliła życiorysy, przerwała ciągłość i zakończyła czas rozkwitu młodego polskiego
show-biznesu, ale nie bezpowrotnie!Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze znajdują się utwory swingowe, w większości nieznane, a także wyjątkowe tanga, z których autorstwa polscy kompozytorzy byli znani na całym świecie. Przedsięwzięcie jest skupione wokół ducha postaci Adama Astona, najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego, i Henryka Warsa – najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora. Marcin Masecki z Janem Emilem Młynarskim rekompensują stracone szanse całego pokolenia artystów rozrywkowych, którzy w okresie prosperity musieli uciekać, walczyć, ginąć, emigrować, osierocając polską muzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Ich aranżacje nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.
Z muzykami, gościnnie wystąpi Barbara Kinga Majewska – wokalistka, autorka tekstów, publicystka, inicjatorka projektów poświęconych muzyce współczesnej. Absolwentka wokalistyki i pedagogiki muzyki w Hochschule für Musik Detmold. Studiowała śpiew solowy w Szwedzkiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie i muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka prestiżowych programów stypendialnych, uczestniczka licznych kursów mistrzowskich. Brała udział w prawykonaniu Zwycięstwa nad Słońcem Sławomira Wojciechowskiego (Opera Narodowa – Projekt „P”) oraz Czarodziejskiej góry Pawła Mykietyna, dokonała prawykonań dzieł wielu innych polskich kompozytorów młodej generacji. Zdobyła też główną nagrodę w pierwszej edycji Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych „Kropka”. Artystkę będzie można usłyszeć na Malcie również w koncercie duetu Bardo.
Zespół w składzie:
Jan Emil Młynarski – śpiew, bandżola
Marcin Masecki – pianino, aranżer, dyrektor muzyczny
Barbara Kinga Majewska – śpiew
Jerzy Rogiewicz – perkusja
Piotr Wróbel – suzafon
Tomasz Duda – saksofon
Jarosław Bothur – saksofon
Michał Fetler – saksofon