Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Galeria
  • Podczas remontu, odkopując kolejne warstwy gruzu, można trafić na prawdziwe skarby lub uszkodzić niewidoczną na planie rurę, z której niespodziewanie tryśnie woda. Co pomogła odkryć przebudowa ul. Św. Marcin? Wyjątkowe galerie i kolektywy, które zaczęły pojawiać się wokół niej albo trwają tu dzielnie od lat mimo warkotu koparek. Podczas wielodaniowej kolacji u Marcina otworzą dla nas swoje gościnne progi. Będą smaczne kąski, rozmowy, zwiedzanie wystaw i wnętrz oraz wiele niespodzianek! Szczegółowy program już wkrótce.

    Mapka miejsc biorących udział w Kolacji będzie dostępna w Punkcie Informacji na placu Wolności oraz na www.malta-festival.pl. 

    OSTROV
    ul. Św. Marcin 25
    Czytelnia / pracownia Ostrov zaprasza wszystkie dobre dusze, lokalne jak i nielokalne, by w otoczeniu niezwykłych publikacji self-publishingowych porozmawiać i oczywiście zjeść coś pysznego! Niech to spotkanie będzie dobrym pretekstem do stworzenia wspólnego zina, tym razem realizowanego z tego, co pod ręką, czyli z jedzenia! Przygotujmy wspólnie warzywne czcionki i matryce, by zapełnić puste arkusze pyszną treścią! Obiecujemy, że tu nic się nie zmarnuje. Ucztę czas zacząć!

    GALERIA FWD:
    adres: ul. Św. Marcin 47, Pasaż Różowy, lokal 24

    Galeria FWD: zaprasza na drugą, premierową odsłonę cyklu audio-guide'ów* po Pasażu Różowym, w roli przewodnika: Rafał Żarski.

    Wymarły pasaż handlowy w centrum miasta, przylegający do rewitalizowanej ulicy Św. Marcin, wydaje się odcięty od rzeczywistości i zapomniany. To tu mieści się galeria FWD:. Jakie sekrety kryją się za mlecznobiałą szybą opuszczonych lokali? O czym rozmawiają złote manekiny? Jakie historie snują ostatni okupanci małych sklepików? Daj się zaprowadzić w miejsca magiczne, ożywione na nowo opowieścią. Liczymy skusić Cię też poczęstunkiem humorystycznym podczas oprowadzania.

    *W ramach cyklu Audioprzewodników zaproszeni artyści proponują autorskie oprowadzanie w postaci audio-guide'ów. Są dostępne w postaci kodów QR, na witrynie galerii. Pierwszą i drugą część przewodnika stworzyli Mikołaj Tkacz i Rafał Żarski. 

    $ DRYLOWNIA
    ul. Św. Marcin 49

    Drylownia zaprasza na „otwarty podwieczorek w drylowni". Spotkamy się przy słodkim, popijanym kawą i herbatą. W między czasie przeprowadzimy błyskawiczne warsztaty z wymyślania dzieła sztuki. To będzie działanie w podgrupach. Każda otrzyma torbę wypełnioną pięcioma różnymi przedmiotami oraz hasłem. Zadaniem będzie stworzenie wyimaginowanego dzieła sztuki na zadany temat z przedmiotów znalezionych w torbie.

    $ drylownia – pracownia artystyczna Justyny Dryl, co pewien czas otwiera się dla gości. Zwykle w ostatnie soboty miesiąca w drylowni odbywają się spotkania „W procesie: otwarta drylownia + seminarium". Dotyczą prac oraz idei niedokończonych, będących w trakcie tworzenia. Rozmawiamy o pomysłach na prace, dziełach w procesie lub dziełach skończonych (pozornie?), bo sztuka pracuje i „tworzy się" tak długo, jak ma możliwość konfrontowania się z odbiorcami.

    CZAS KULTURY / SKALA
    ul. Św. Marcin 49a

    „Czas Kultury" to czasopismo ukazujące się w Poznaniu od 1985 roku. Redakcja kilkukrotnie zmieniała siedzibę, by w sierpniu 2016 roku rozgościć się w lokalu po zakładzie rusznikarskim, w podwórzu. 

    Na naszej kolacji, zgodnie z duchem najnowszego wydania „Czasu Kultury" [Kontestacje '68], chcielibyśmy zaprosić na alternatywną ucztę, z pamięcią o tym, że pod drukiem jest plaża, a przed redakcją ogród. W ogrodzie dwa kąciki: w jednym redaktor naczelny Waldemar Kuligowski będzie częstował indiańskimi eliksirami i naparami, w drugim Krzysztof Hoffmann – redaktor wykonawczy zaaranżuje kącik sytuacjonistyczny i zgodnie z zasadą studentów z maja '68 spróbuje przekonać, że za zmianą społeczną stoi przewrót świadomości. Bądźcie naszymi gośćmi, żądajcie niemożliwego! 

    We współprowadzonej przez nas galerii :SKALA obejrzycie wystawę duetu Inside Job, Uli Lucińskiej i Michała Knychausa „Nadpisz/ Odrzuć/ Zachowaj oba". Na miejscu będzie można porozmawiać z artystami.

    ŁAZĘGA POZNAŃSKA
    ul. Św. Marcin 75

    Stowarzyszenie Łazęga Poznańska zaprasza do odwiedzenia swojego atelier, w podwórzu kamienicy (pustostan, przygotowywany do remontu). W zabytkowym pawilonie mieścił się znany od międzywojnia zakład fotograficzny FOTO-Wimar W. Czarneckiego, co dokumentuje stała ekspozycja.

    17 czerwca odbędzie się finisaż dwóch wystaw fotografii dojrzałych już całkiem chłopaków: poznańskich kadrów Marcina Kłujszy, absolwenta łódzkiej filmówki, na co dzień operatora kamery oraz Macieja Krajewskiego vel łazęgi poznańskiego, tym razem z podróży do Lwowa. Zaplanowano także przegląd migawek 15-letniego Marcina Ratajczyka, który dokumentuje świeżym okiem wydarzenia kulturalne Poznania.

    Co bardziej dociekliwi zostaną wtajemniczeni w świat piwnic atelier, w których czekać będą m.in. zdjęcia wyświetlane na starych szpitalnych negatoskopach i słynne łazęgowe znaleziska, czyli to, co wyrzucono do kontenerów remontowych, ocalone przez Macieja: zabytkowe ramy okien poznańskich kamienic, kafle piecowe i inne cuda. Na pierwszych gości czekać będzie wegetariański poczęstunek.

    KOŁORKING MUZYCZNY
    ul. Św. Marcin 75

    Perkusyjne akcenty siekanej pietruszki, rozgniatanie pomidorów, chrzęst cebuli, transowe bulgotanie gotującej się wody czy skwierczenie masła na patelni – „Kolacja u Marcina" w Kołorkingu Muzycznym nie może być niczym innym, jak koncertem – albo raczej otwartą próbą rozsmakowania się w kulinarnych mikrodźwiękach – lub laboratorium smaków i brzmień, podglądanych jak w mikroskopie dzięki czujnym mikrofonom.

    Kołorking Muzyczny to idea łącząca „co-working" dostępny dla przechodniów ulicy św. Marcina oraz otwartą salę prób dla muzyków. Przestrzeń legendarnego baru „Pod Kuchcikiem", która miała być chwilową siedzibą fundacji an_Arche i pracownią sound-artu szybko stała się małym, niezależnym, studenckim domem kultury.

    DOMIE
    Św. Marcin 53a

    Znamy się jakiś czas lub dopiero poznamy. Wspieramy lub będziemy wspierać. Nie jesteśmy rodziną. Jesteśmy gośćmi i gospodarzami. Urządzamy się nie tylko u siebie. Żyjąc podróżujemy. Zakładamy DOMIE. Przebudowa trwa. Uroczyste wywożenie gruzu odbędzie się 17.06. Zapraszamy na placek i herbatę.

    w ramach cyklu: LOKALNE PRZEBUDOWY
    Ulica św. Marcin od miesięcy igra z przechodniami, zmieniając choreografię codziennych wypraw do pracy, domów i kawiarni. Powoli przyzwyczajamy się do widoku maszyn, płotów i piaskowych kopców. Mijając wizualizacje przygotowane przez projektantów „nowego centrum” Poznania, zastanawiamy się nad rodzącym się kształtem tego miejsca. Jak będzie wyglądało centrum po zakończonym remoncie? Czy planowany zastrzyk energii okaże się wystarczający, by dodać mu sił witalnych?