Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. Ian Douglas
Galeriafot. Ian Douglas
  • Inging to choreografia umysłu, ciąg nieprzerwanych i nieprzelanych na papier słów, które podążają za prędkością myśli i kreślą mapę obszaru współdzielonej chwili. Aplikując swą fizyczną praktykę „nonstopping” na czynność mówienia, Durning przywołuje siłę, która jest zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna, fizyczna i metafizyczna. Język mówiony zacina się, płynie, zapętla się i podskakuje w tańcu dyktowanym przez rygorystyczną dyscyplinę. Gdy myśli pojawiają się jako słowa, a słowa wyłaniają się z ciała, Inging przenosi zarówno mówcę, jak i słuchacza do miejsca paradoksalnej intymności.

  • Jeanine Durning

    Choreografka i tancerka z Nowego Jorku, której twórczość „The New Yorker” opisuje jako posiadającą „potencjał filozoficznego objawienia i teatralnej katastrofy”. Podstawą jej najnowszych utworów jest praktyka nazywana przez nią „nonstopping”. Są to: solo Inging (oparte na mówieniu non stop), które doczekało się ponad trzydziestu pięciu wykonań w Stanach Zjednoczonych, Europie i Kanadzie oraz praca grupowa To Being (oparta na nieustannym ruchu).

    Jej dotychczasowe prace powstawały przy wsparciu licznych grantów i rezydencji, w tym The Alpert Award for Choreography, The New York Foundation for the Arts, Movement Research Artist in Residence (Nowy Jork), Dance in Process Residency (Gibney Dance, Nowy Jork) i Viola Farber Residency (Sarah Lawrence College). Jej najnowszy projekt również powstaje w ramach rezydencji, między innymi Movement Research Exchange (Seoul Dance Center, Korea) i Rauschenberg Residency.

    Ponadto od 2002 roku Jeanine Durning stworzyła ponad dwadzieścia dzieł na zamówienie różnych zespołów. Jako tancerka związana jest z wieloma choreografami o różnorodnych zainteresowaniach twórczych, między innymi z Deborah Hay, z którą pracuje od 2005 roku. Wykładała gościnnie w amsterdamskim SNDO, berlińskim HZT oraz nowojorskim Lang College przy The New School i New York University Tisch School for the Arts. Jest często zapraszana do współpracy jako doradca i pełniła jak dotąd tę rolę wobec choreografów w Nowym Jorku, Filadelfii, Toronto, Berlinie, Brukseli i Rennes.

  • Opracowanie i wykonanie: Jeanine Durning