Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Bertolt Brecht
GaleriaBertolt Brecht
 • Andrzej Ficowski tym razem opowiada historię uchodźcy, który spróbował przedostać się z Afryki do Europy amatorsko skleconym samolotem. Lotnik, przejęty przez służby powietrzne ochrony terytorium UE zostaje zmuszony do awaryjnego lądowania i – ledwo przeżywszy ten dziwny lot – zostaje postawiony przed równie dziwnym, na poły mafijnym, sądem. Pierwsza część jest transmisją radiową tego nocnego lotu, czytaną przez aktorów w zupełnej ciemności. To gra między sferą dźwięku, wyobraźni i wspólnego doświadczania przestrzeni uwolnionej od konwencjonalnego poczucia jedności miejsca, czasu i akcji.

  Natomiast część druga, to nietolerancja dzisiejszej Europy, w której straszenie „obcym” stało się realnym narzędziem uprawiania polityki resentymentu i nabrało w wielu państwach cech narodowej paniki oraz kreowania seansów nacjonalistycznej nienawiści. Konsekwencją tych niepokojących zjawisk społecznych jest proces wytoczony Lotnikowi. Tekst został skomponowany na podstawie sztuk pouczających (Lehrstück) Bertolta Brechta: Nocnego lotu oraz Bodeńskiego moralitetu o zgodzie, a czytają poznańscy i wrocławscy aktorzy.

  Główną ideą Czytania w ciemnościach jest zaprezentowanie literatury w odmienny sposób. Interwały rzeczywistego „niebycia” w ciemności, w której odbywają się czytania, pozwalają „wyrwać” klasyczne teksty kultury z interpretacyjnych schematów i wczuć się w opowiadaną historię, a widz prowokowany jest do stworzenia w wyobraźni własnego odczytania jej znaczeń.

  w ramach cyklu: NOWACY: DALEKO-BLISKO
  Generator ponownie staje się tubą dla doświadczeń, jakie spotykają osoby i całe społeczeństwa zmuszone do migracji, pozbawione prawa do wytwarzania własnej lokalności. Opowieści o „skoku w wiarę” (balansującym często na granicy życia) i zderzaniu się z kolejnymi przeszkodami już u sąsiadów to okazja do przemyślenia polityki prowadzonej przez Unię Europejską, której jesteśmy częścią.

 • Andrzej Ficowski

  Reżyser spektakli teatralnych i słuchowisk. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 2011 roku jest liderem i pomysłodawcą spektakli literacko-teatralnych „Czytanie w ciemnościach” – pionierskiego w Polsce multimedialnego projektu łączącego elementy słuchowiska i tradycyjnego teatru dramatycznego prezentowane w ciemności. Redaktor kwartalnika literacko-artystycznego „Rita Baum” oraz dziennikarz. Publikował artykuły, eseje i reportaże w prasie ogólnopolskiej, m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Znaku”, „Ricie Baum”, „Twórczości”, „Dwutygodniku”, „Czasie Kultury”, na portalu Onet oraz w czasopiśmie „Art&Biznes”.

 • scenariusz i reżyseria Czytania: Andrzej Ficowski
  w roli Lotnika: Dariusz Lech
  zespół aktorski: Magdalena Cygan, Paula Głowacka, Filip Pietrowicz, Mateusz Paszkiewicz, Michał Pietrzykowski
  muzyka: Hubert Wińczyk