Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Malta Festival Poznań 2016 / fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaMalta Festival Poznań 2016 / fot. Maciej Zakrzewski
  • CREATIVITY TALKS: JAKICH FESTIWALI POTRZEBUJEMY W BURZLIWYCH CZASACH? / Rose Fenton, Hugo de Greef, Nele Hertling, Marta Keil, Grzegorz Reske, Michał Merczyński

    W historii Europy drugiej połowy XX w. festiwale teatralne odgrywały ważną rolę społeczną. Tak znane wydarzenia kulturalne jak Festiwal w Awinionie, Edynburgu – stworzone w 1947 roku w odpowiedzi na wojenne spustoszenia, czy założony w 1981 roku LIFT w Londynie – łączący Wyspy Brytyjskie z międzynarodowym obiegiem teatralnym – poprzez sztukę integrowały mieszkańców i gości, otwierały na świat. Jaką rolę powinny pełnić festiwale dziś – w czasach zwątpienia w istnienie wspólnoty i marginalizowanej przez polityków roli sztuki? Jak festiwal może odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności, jednocześnie pozostając w relacji z sytuacją społeczno-politycznej na świecie? W debacie wezmą udział założyciele i dyrektorzy znanych europejskich festiwali i organizacji inicjujących dialog w europejskim sektorze kultury. Współorganizatorem spotkania jest British Council Polska.

    Hugo De Greef – belgijski inicjator i promotor wydarzeń artystycznych, od 40 lat aktywny w sektorze kultury. Był szefem takich instytucji i projektów, jak: Kaaitheater, Europejska Stolica Kultury – Brugia 2002, Flagey, Informal European Theatre Meeting, Europe for Festivals | Festivals for Europe, Atelier for Young Festival Managers, The Festival Academy, European Festival Association, P.A.R.T.S., Passa Porta, A Soul for Europe, De School van Gaasbeek, Herman Teirlinck Huis.

    Rose Fenton w 1980 r. była jedną z założycielek London International Festival of Theatre (LIFT) i pełniła funkcję jego dyrektora przez 25 lat. Pracuje jako niezależny producent i doradca. Była zaangażowana m.in. w projekt Festivals in Transition, współtworzyła strategię kreatywną dla Parku Olimpijskiego w Londynie, w latach 2011–2016 była dyrektorem Free Word, międzynarodowego centrum literatury i wolnego słowa. Jest współautorką książki The Turning World. Stories from the London International Festival of Theatre (2005). 

    Nele Hertling – w latach 1963–1988 pracowała w Akademii Sztuk Berlina Zachodniego na wydziale muzyki i sztuk performatywnych. W latach 1986–1988 była kuratorem programu artystycznego Europejskiej Stolicy Kultury – Berlin. W 1989 r. założyła berliński Hebbel-Theatre, którego dyrektorem była do 2002 r. W latach 2002–2006 była dyrektorem DAAD, programu rezydencyjnego dla artystów, w latach 2006-2015 - wiceprezydentem Akademii Sztuk w Berlinie, gdzie od 2017 r. jest dyrektorem wydziału sztuk performatywnych. Była inicjatorem i uczestnikiem wielu kulturalno-politycznych przedsięwzięć, m.in. A Soul for Europe. 

    Marta Keil – kuratorka. Wspólnie z Grzegorzem Reske prowadziła Konfrontacje Teatralne w Lublinie (2013–2017). Kuratorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy (2014–2016) i współautorka nowej formuły Festiwalu Prapremier (2015). Redaktorka książek Odzyskiwanie tego, co oczywiste. O instytucji festiwalu (2017), Dance, Process, Artistic Research (2015) i współredaktorka numeru monograficznego 1-2/2017 „Polish Theatre Journal”. Autorka i kuratorka projektu East European Performing Arts Platform.

    Michał Merczyński producent, menedżer kultury, inicjator wielu projektów performatywnych, muzycznych i audiowizualnych. W 1991 r. założył Malta Festival Poznań, którego jest dyrektorem. Jest także dyrektorem Nostalgia Festival Poznań, poświęconego współczesnej muzyce poważnej. W latach 2005–2017 kierował Narodowym Instytutem Audiowizualnym (NInA), publiczną instytucją kultury, której celem jest archiwizacja, digitalizacja i udostępnianie polskich materiałów filmowych i audiowizualnych. W 2011 r. został wyznaczony przez Ministra Kultury na koordynatora Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej oraz Europejskiego Kongresu Kultury. 

    Grzegorz Reske – kurator i producent. W latach 2013–2017 współkurator (z Martą Keil) Konfrontacji Teatralnych w Lublinie. Współpracował m.in. z Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu (kurator Kaliskich Spotkań Teatralnych w latach 2015–2017), Teatrem Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie i Galerią Labirynt w Lublinie. Współpracuje z East European Performing Arts Platform. Członek zarządu IETM International Network for Contemporary Performing Arts. Doktorant SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie. 

    Simon Gammel – dyrektor British Council w Polsce. Jest związany z British Council od 25 lat – w tym czasie pracował w Rzymie, Buenos Aires, Londynie, Sydney oraz Bombaju. Swoją drogę zawodową rozpoczął w teatrze jako reżyser. Ostatnie 5 lat spędził w Los Angeles, gdzie rozwijał strategiczne partnerstwa British Council z największymi korporacjami, fundacjami i instytucjami zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. 

    prowadzenie: Simon Gammell (dyrektor British Council Polska)
    Wydarzenie jest organizowane we współpracy i ze wsparciem British Council Polska.

    -----

    FORUM, CZYLI ROZMOWY NA PLACU WOLNOŚCI

    Forum to rozmowy, w których przekrojowo rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku w spotkaniach autorskich i debatach wezmą udział astrofizycy, himalaiści, psychologowie, reportażyści, architekci, socjologowie, religioznawcy: Anna Czerwińska, Danuta Golec, Karolina Wigura, Katarzyna Surmiak-Domańska, Katarzyna Skrzypińska, Marek Abramowicz, Ludwik Dorn, Sebastian Duda, Stefan Hertmans, Ireneusz Krzemiński, Andrzej Leder, Adam Michnik, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Mrówczyński, Piotr Sarzyński, Andrzej Zybertowicz. Do rozmów będą wprowadzać czytania fragmentów wybranych książek.

    Szczególnym wydarzeniem będzie inscenizowane czytanie dramatu Stefana Hertmansa Antygona w Molenbeek w reżyserii Anny Smolar i z muzyką Joanny Halszki Sokołowskiej (w roli Antygony wystąpi Małgorzata Gorol). W niezwykle poetyckim, teatralnym monologu inspirowanym tragedią Sofoklesa Stefan Hertmans opisuje historię młodej muzułmańskiej kobiety, która próbuje odebrać od władz i pochować ciało swojego brata-terrorysty. Będzie to pierwsza prezentacja dramatu w Polsce.

    Program spotkań w ramach tegorocznego Forum:

    15.06, 17:00 WIERZĘ W WIEŻĘ
    16.06, 15:00 POBUDKA NARODÓW – spotkanie z Adamem Michnikiem
    16.06, 17:00 PRÓBA DIALOGU: Danuta Golec, Sebastian Duda, Andrzej Zybertowicz
    17.06, 17:00 POTRZEBA WIARY: Katarzyna Skrzypińska, Paweł Boguszewski, Ireneusz Krzemiński
    18.06, 17:00 O ŚMIERĆ SIĘ NIE PROSZĘ – spotkanie z Anną Czerwińską
    19.06, 17:00 PYTAĆ MIMO WSZYSTKO – spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską i czytanie performatywne
    20.06, 17:00 OPOWIEŚCI O ŚWIĘTYCH – spotkanie ze Zbigniewem Mikołejką
    21.06, 17:00 ODSZYFROWAĆ ZAMYSŁ BOGA. NAUKA I RELIGIA: Marek Abramowicz, Stanisław Mrówczyński
    22.06, 17:30 ANTYGONA W MOLENBEEK – spotkanie ze Stefanem Hertmansem i czytanie dramatu
    23.06, 15:00 SKOK W WIARĘ – SPOTKANIE Z KURATORAMI IDIOMU: Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers, Maarten Seghers
    23.06, 17:00 RELIGIA I NOWOCZESNOŚĆ: Karolina Wigura, Ludwik Dorn, o. Tomasz Dostatni, Andrzej Leder
    24.06, 16:00 CREATIVITY TALKS: JAKICH FESTIWALI POTRZEBUJEMY W BURZLIWYCH CZASACH? Rose Fenton, Hugo de Greef, Nele Hertling, Marta Keil, Grzegorz Reske, Michał Merczyński