Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. Michiel Hendryckx
Galeriafot. Michiel Hendryckx
  • Stefan Hertmans – jeden z najbardziej cenionych pisarzy języka niderlandzkiego. Jego najsłynniejsza powieść, Wojna i terpentyna (2013), ukazała się w 16 krajach, a w samej Holandii miała 20 wydań, zdobyła Nagrodę Kultury Flamandzkiej w kategorii literatury (2014) i była nominowana do The Man Booker International Prize. Jak wielokulturowość i wieloreligijność Belgii wpływa na twórczość pisarza? Czy religia w ogóle odgrywa jeszcze jakąś rolę w belgijskim życiu społecznym, a jeśli tak, to jaką? Czy jest bardziej narzędziem pojednania czy konfliktu? 

    Spotkaniu towarzyszy inscenizowane czytanie dramatu Stefana Hertmansa Antygona w Molenbeek w reżyserii Anny Smolar (tłum. Jerzy Koch). W niezwykle poetyckim, teatralnym monologu inspirowanym tragedią Sofoklesa Stefan Hertmans opisuje historię młodej muzułmańskiej kobiety, która próbuje odebrać od władz ciało swojego brata-terrorysty. Autorką muzyki do czytania jest Joanna Halszka Sokołowska. W roli Antygony wystąpi Małgorzata Gorol. Będzie to pierwsza prezentacja dramatu w Polsce.

    Anna Smolar – polsko-francuska reżyserka teatralna, tłumaczka, absolwentka paryskiego uniwersytetu Sorbonne-Nouvelle, gdzie ukończyła literaturoznawstwo. Jej pierwszym głośnym spektaklem byli Aktorzy prowincjonalni, wystawieni wspólnie z Agnieszką Holland w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu. Kolejne to m.in. Aktorzy żydowscy w warszawskim Teatrze Żydowskim, Dybuk z Teatru Polskiego w Bydgoszczy czy zrealizowana w Centrum Nauki Kopernik, a grana w Nowym Teatrze w Warszawie Henrietta Lacks. Laureatka Paszportu Polityki (2016) „za teatr kameralny i empatyczny, z polotem i humorem podejmujący tematy zepchnięte na margines".

    Sponsorem wydarzenia jest Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii w Polsce

    prowadzenie: Michał Nogaś

    -----

    FORUM, CZYLI ROZMOWY NA PLACU WOLNOŚCI

    Forum to rozmowy, w których przekrojowo rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku w spotkaniach autorskich i debatach wezmą udział astrofizycy, himalaiści, psychologowie, reportażyści, architekci, socjologowie, religioznawcy: Anna Czerwińska, Danuta Golec, Karolina Wigura, Katarzyna Surmiak-Domańska, Katarzyna Skrzypińska, Marek Abramowicz, Ludwik Dorn, Sebastian Duda, Stefan Hertmans, Ireneusz Krzemiński, Andrzej Leder, Adam Michnik, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Mrówczyński, Piotr Sarzyński, Andrzej Zybertowicz. Do rozmów będą wprowadzać czytania fragmentów wybranych książek.

    Program spotkań w ramach tegorocznego Forum:

    15.06, 17:00 WIERZĘ W WIEŻĘ
    16.06, 15:00 POBUDKA NARODÓW – spotkanie z Adamem Michnikiem
    16.06, 17:00 PRÓBA DIALOGU: Danuta Golec, Sebastian Duda, Andrzej Zybertowicz
    17.06, 17:00 POTRZEBA WIARY: Katarzyna Skrzypińska, Paweł Boguszewski, Ireneusz Krzemiński
    18.06, 17:00 O ŚMIERĆ SIĘ NIE PROSZĘ – spotkanie z Anną Czerwińską
    19.06, 17:00 PYTAĆ MIMO WSZYSTKO – spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską i czytanie performatywne
    20.06, 17:00 OPOWIEŚCI O ŚWIĘTYCH – spotkanie ze Zbigniewem Mikołejką i czytanie performatywne
    21.06, 17:00 ODSZYFROWAĆ ZAMYSŁ BOGA. NAUKA I RELIGIA: Marek Abramowicz, Stanisław Mrówczyński
    22.06, 17:30 ANTYGONA W MOLENBEEK – spotkanie ze Stefanem Hertmansem i czytanie dramatu
    23.06, 15:00 SKOK W WIARĘ – SPOTKANIE Z KURATORAMI IDIOMU: Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers, Maarten Seghers
    23.06, 17:00 RELIGIA I NOWOCZESNOŚĆ: Karolina Wigura, Ludwik Dorn, o. Tomasz Dostatni, Andrzej Leder
    24.06, 16:00 CREATIVITY TALKS: JAKICH FESTIWALI POTRZEBUJEMY W BURZLIWYCH CZASACH? Rose Fenton, Hugo de Greef, Nele Hertling, Marta Keil, Grzegorz Reske, Michał Merczyński