Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

1095, Lisaboa Houbrechts & Kuiperskaai/ fot. Stijn Eeckhout
Galeria1095, Lisaboa Houbrechts & Kuiperskaai/ fot. Stijn Eeckhout
 • W poprzednich sztukach – The Goldberg Chronicles (2014) i The Winter's Tale (2016) – młody belgijski zespół Kuiperskaai zaproponował świeże i odważne podejście w eksplorowaniu wzajemnych zależności między dramatem, sztukami wizualnymi, choreografią, kostiumami, performansem i muzyką. W 1095 zabiera nas w podróż do XI wieku.

  To historia Benny – młodego benedyktyńskiego mnicha, który ucieka z klasztoru w Gandawie i udaje się na tułaczkę po Europie. Właśnie w 1095 r. w Clermont na południu Francji papież Urban II wygłasza słynne kazanie, w którym nawołuje ludność Europy do wygnania ze świętego miasta Jerozolimy wrogów każdego chrześcijanina – muzułmanów. Właśnie wtedy pada pierwsze wezwanie do krucjat. W spektaklu wyruszamy w niepokojącą podróż, której celem jest zniszczenie kalifatu Kordoby.

  1095 nie ma jednak w sobie nic z realistycznej opowieści. Reżyserka – Lisaboa Houbrechts – redukuje ludzkie interakcje do ich esencji po to, aby dotrzeć do czystych, surowych, namacalnych emocji i fizyczności ciała. Stawia pytania o to, jak mistycyzm przeplatał się z ekstremizmem i marzeniami o modernizacji, w jaki sposób mechanizmy kontroli ciała przetrwały przez wieki.

 • Kuiperskaai

  To kolektyw performerów, muzyków, artystów wizualnych. Reżyserką ich produkcji teatralnych jest Lisaboa Houbrechts, najlepiej znana ze swojej adaptacji Opowieści Zimowej Williama Shakespeare’a, wystawianej w Belgii, Holandii i Niemczech. Znakiem rozpoznawczym Kuiperskaai jest łączenie sztuk wizualnych z teatrem i literaturą.

  Grupa została założona przez Lisaboę Houbrechts, Romy Louise Lauwers, Victora Lauwersa i Oscara van der Put w 2012 roku. Obecnie Kuiperskaai ma siedzibę w Molenbeek, gdzie kontynuuje swoją pracę w MILL.

  Lisaboa Houbrechts

  Ukończyła studia aktorskie na School of Arts | KASK w Gandawie w 2016 roku. Jest pisarką i reżyserką. Razem z Victorem Lauwersem, Romy Louise Lauwers i Oscarem van der Put, założyła grupę teatralną Kuiperskaai. Jej produkcje charakteryzują się dynamiczną interakcją elementów wizualnych i literackimi scenariuszami, inteligentnym przenikaniem się dyscyplin, łączącym performance, muzykę, choreografię, literaturę i sztuki wizualne. Jej sztuki bywają barokowe i zuchwałe, jak również zabawne i rozbrajające. Jej błyskotliwa adaptacja Opowieści zimowej (The Winter’s Tale, 2016) odbiła się szerokim echem. 

  Victor Lauwers

  Jest poetą mieszkającym w Brukseli. W 2012 roku stał się jednym z założycieli Kuiperskaai. Jego twórczość pisarska jest ściśle związana z działalnością sceniczną i wystawienniczą grupy. 1095 to jego pierwszy tekst teatralny.

 • Tekst: Victor Lauwers
  Reżyseria: Lisaboa Houbrechts
  Występują: Seppe Decubber, Lobke Leirens, Romy Louise Lauwers, Victor Lauwers, Maxime Rouquart
  Asystent reżysera: Pauwel Hertmans
  Scenografia: Oscar van der Put
  Kostiumy: Sietske Van Aerde
  Muzyka: Maxime Rouquart
  Nagranie wiolonczeli: Simon Lenski
  Światło: Ken Hioco
  Technika: Pauwel Hertmans, Oscar van der Put
  Produkcja: Kuiperskaai
  Koprodukcja: Kultuurfaktorij Monty, Toneelhuis
  Podziękowania: Needcompany, Royal Museum of Fine Arts Antwerp
  Przy wsparciu: the Flemish Community / Społeczności Flamandzkiej