Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. Lidia Ostrowska
Galeriafot. Lidia Ostrowska

„W skali osiedla” to cykl spotkań warsztatowych dla mieszkańców osiedla Piastowskiego i wszystkich fanów blokowisk. Projekt, powstały dzięki inspiracji plenerową makietą Rataj, był skoncentowany na wspomnieniach mieszkańców. Wielkoformatowa makieta osiedli ratajskich, która znajdowała się nad Wartą przy moście Królowej Jadwigi, była miejscem spotkań i zabaw dla okolicznych mieszkańców, dopóki nie została zlikwidowana w latach 90. – pozostał po niej pusty asfaltowy plac, nie-miejsce, przestrzeń omijana. Artyści wykorzystali jej miniony potencjał, zorganizowali plenerowe miejsce spotkań w postaci sentymentalnej, wielkoformatowej mapy osiedla Piastowskiego.

Projekt „W skali osiedla” przywrócił opustoszałemu dzisiaj placowi jego dawną funkcję, sprawił, że plac ponownie stał się miejscem sąsiedzkich spotkań, przestrzenią przyjazną dla osób w różnym wieku, otwartą na realizację kolejnych inicjatyw. Zaplanowane przez nas działania były punktem wyjścia do uruchamiania wspomnień, rozmów o miejscu zamieszkania, o jego przyszłości i zacieśniania więzi międzypokoleniowych. Działania rozpoczęliśmy od spaceru ze znawcą osiedla – krytykiem architektury Kubą Głazem. W kolejnych tygodniach odbyła się seria spotkań warsztatowych: fotografowanie osiedla z wykorzystaniem Instax'ów, zajęcia dziennikarskie, budowanie miniaturowej makiety pod okiem architektki i modelarza. Finałem projektu było wymalowanie sentymentalnej, wielkoformatowej mapy osiedla na asfaltowym placu pozostałym po makiecie oraz sąsiedzki piknik. 

koordynatorzy projektu „W skali osiedla”