Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Archiwalne zdjęcie, które nas zaintrygowało / fot. CYRYL
GaleriaArchiwalne zdjęcie, które nas zaintrygowało / fot. CYRYL

Jesienne weekendy 2017 roku spędziliśmy na Osiedlu Piastowskim, poznając je w ramach Akademii Miasta, prowadzonej przez Fundację Malta.

Szukajac archiwalnych zdjęć osiedla natknęliśmy się na czarno-białą fotografię z wnętrza basenu. Naszą uwagę przyciągnęła wielkoformatowa mozaika nieznanego autorstwa. Dowiedzieliśmy się, że pływalnię wybudowano w roku 1975, a w 2016 r. została zamknięta i przeznaczona jest do wyburzenia – na jej miejscu powstanie zupełnie nowa pływalnia. Poczuliśmy, że trafiliśmy na wyjątkowy moment i musimy to wykorzystać.

Jeszcze jesienią udało się nam dostać do wnętrza budynku. Zobaczyliśmy wtedy, że mozaika zajmuje całą ścianę szczytową, a do tego jest różnokolorowa. Wiedząc, że basen zostanie zburzony, a mozaika zniszczona, postanowiliśmy spróbować zachować obraz basenu w pamięci mieszkańców. Wiedzieliśmy, że do basenu będziemy musieli wejść wkrótce jeszcze raz.

Dzięki przychylności zarządzającego obiektem POSiRu, uzbrojeni w kaski, młotki, śrubokręty i drabiny weszliśmy na pływalnię. Po 5 godzinach odkuwania mieliśmy 5 wielkich toreb pełnych fragmentów mozaiki. Wiele elementów miało sygnatury fabryki porcelany w Chodzieży.

Z 250 fragmentów wykonaliśmy magnesy opatrzone certyfikatem autentyczności. Wszystkie rozdaliśmy mieszkańcom osiedla, wzbudzając zainteresowanie naszym projektem. Pomysł zatrzymania mozaiki na osiedlu polegał również na tym, że podczas warsztatów (12 i 13 maja) mieszkańcy osiedla wykonali nowe kompozycje, wykorzystując autentyczne fragmenty mozaiki z basenu. Nowe mozaiki umieściliśmy na jednej z nieczynnych fontann przy placu zabaw, nieopodal basenu – między blokami 8-10 a 32-33.

Pierwszego dnia warsztatów w tajniki wiedzy o mozaikach wprowadził uczestników Jerzy Muszyński z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Później udaliśmy się na miejsce realizacji mozaik. Użyliśmy kolorowych fragmentów ceramiki i szkła do rozruszania wyobraźni oraz ułożyliśmy nowe kompozycje ze starych elementów.

Drugiego dnia piastowscy artyści wkleili w mokrą zaprawę przygotowane dzień wcześniej kompozycje. Nadali swoim dziełom tytuły, wykonali tabliczki informacyjne i zaproszenia na uroczyste odsłonięcie fontanny w nowej formie. Kulminacją warsztatów był sąsiedzki piknik. Autorzy uroczyście odsłonili swoje dzieła, były przemowy, oklaski, zwiedzanie wystawy archiwalnych zdjęć z basenu. Chętni mogli rozwiązać mozaikową zagadkę na spostrzegawczość, pokolorować wielką kolorowankę i zrobić sobie pamiątkowy mozaikowy magnesik i przypinkę.

koordynatorzy projektu Mozaika ze wspomnień