Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski

W miniony weekend (16-18.11) w ramach Akademii Miasta leciały wióry! Brukselska ekipa z Toestand szkoliła nas jak ciąć drewno, szlifować, rozkręcać i skręcać pozornie nie pasujące do siebie elementy. Wszystko po to, by ulepszać przestrzenie wspólne. Nim przeszliśmy do działania, rozmawialiśmy o wyzwaniach i ograniczeniach urbanistyki DIY oraz strategiach na tymczasowe użytkowanie nieużytków. Gościliśmy też Martę Skowrońską i Atelier Starzak Strebicki, którzy opowiadali o wynikach badań i wystawie w ramach projektu „Dom-osiedle-mieszkanie".

Potem wyszliśmy w teren os. Kopernika żeby poszukać miejsc, które mają potencjał uspołeczniający, a wymagają interwencji. Rozmowy z mieszkańcami i grupowa burza mózgów przyniosły pomysły na trzy konkretne interwencje. W niedzielę chwyciliśmy za narzędzia. Przy użyciu materiałów z recyclingu skonstruowaliśmy psi plac zabaw w parku, siedzisko i stolik dla grupy sąsiadów spotykających się między blokami, przywróciliśmy do życia zniszczoną ławkę, nadając jej dodatkową funkcję – boiska do gry w kapsle, a stojący obok trzepak zamieniliśmy w lustrzaną żyrafę. Skończyliśmy o zmroku, zmarznięci, z odciskami, ale szczęśliwi. Dzięki Klub Kopernik za gorącą herbatę! 

Akademia Miasta to projekt realizowany przez Fundację Malta w ramach programu Szkoła Widza, przy wsparciu finansowym Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.