Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Festiwal Nostalgia odbędzie się w kościele oo. Jezuitów, fot. J. Waśko (Nostalgia 2016)
GaleriaFestiwal Nostalgia odbędzie się w kościele oo. Jezuitów, fot. J. Waśko (Nostalgia 2016)

Tytuł cyklu czterech modlitw awangardowego, gruzińskiego kompozytora Gii Kanczelego „Życie bez Bożego Narodzenia / Life without Christmas” będzie motywem przewodnim rozpoczynającego się 23 listopada festiwalu Nostalgia. Gia Kanczeli będzie gościem festiwalu.

Festiwal otworzy występ pianisty i kompozytora Piotra Orzechowskiego „Pianohooligan”, który po raz pierwszy wykona jednego wieczoru wszystkie utwory z płyty „24 Preludes and Improvisations”.

W ostatni dzień Nostalgii zapraszamy na premierę płyty pianisty i kompozytora Marcina Maseckiego i śpiewaczki operowej Barbary Kingi Majewskiej „Taratil 'id al-milad” z kolędami w języku arabskim.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.

Jak podkreśla Michał Merczyński, dyrektor Nostalgia Festival Poznań, w tegorocznym programie muzyka wybitnych twórców i wykonawców łączy się ze spotkaniami, czytaniem Biblii, premierą płyty i wspólnym jedzeniem.

Tak, tytuł festiwalu „Życie bez Bożego Narodzenia” jest przewrotny, ale nie nawołuje do tego, żeby Bożego Narodzenia nie było. Tak jak tytuł cyklu modlitw Kanczelego oddaje pewien stan ducha – mówi Michał Merczyński.

Głównym punktem programu Festiwalu Nostalgia będzie zaplanowane na 24 listopada wykonanie cyklu czterech modlitw Gii Kanczelego „Życie bez Bożego Narodzenia / Life without Christmas”. Utwory wykona Orkiestra Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego. Gruziński kompozytor podzielił cykl na cztery części: „Morning Prayers”, „Midday Prayers”, „Evening Prayers”, „Midnight Prayers”.

– W odniesieniu do nazwy cyklu, nie chciałbym, aby Boże Narodzenie było interpretowane dosłownie jako narodzenie Chrystusa. Chciałbym, żeby było raczej odbierane jako oczekiwanie na zmiany, oczekiwanie radości, jako czekanie na święto, którego jeszcze nie było. Świetnie rozumiem, że religia i wiara to wielkie błogosławieństwo. Jednocześnie wiem doskonale, że kiedy tylko pojawiają się w niej elementy fundamentalizmu, staje się wielkim złem – mówi o „Życiu bez Bożego Narodzenia” Gia Kanczeli.

Po raz pierwszy w Polsce poszczególne utwory cyklu wykonane zostaną jako całość w porach dnia, do których artysta je przypisał. Cały koncert potrwa od godziny 8-mej do 24-tej.

W programie koncertu, w przerwach między kolejnymi utworami odbędą się spotkania: z jezuitą o. Wacławem Oszajcą i dominikaninem o. Tomaszem Dostatnim, czytanie Biblii Audio pomysłu Krzysztofa Czeczota przez Jerzego Trelę i Miłogosta Reczka oraz pokazy filmów: dokumentalnego o Kanczelim, autorstwa Mariusza Grzegorzka i „The Emigrants”, syryjskiego reżysera Mohamada Abdulaziza.

Chcemy, żeby ważnym elementem koncertu były też rozmowy gości i słuchaczy w nieformalnej atmosferze. Dlatego zapraszamy na wspólne posiłki do Galerii u Jezuitów: proste śniadanie, obiad i kolacje. W takich sytuacjach możemy być wspólnotą. Marzy mi się, żebyśmy wszyscy wyłączyli tego dnia telefony komórkowe – dodaje Michał Merczyński.

Zaplanowany na 23 listopada, koncert Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” będzie prezentacją cyklu utworów, nawiązujących formą do 24 preludiów i fug Jana Sebastiana Bacha, jest inspirowany free jazzem, popularnymi piosenkami oraz folklorem.

W niedzielę, 25 listopada zapraszamy na koncert kompozytora, pianisty i improwizatora Marcina Maseckiego i śpiewaczki operowej Barbary Kingi Majewskiej, którzy wykonają autorską interpretację polskich i europejskich kolęd w języku arabskim. Koncert będzie premierą płyty pod tytułem „Taratil 'id al-milad”. Płytę wydało Bołt Records. Fundacja Malta jest jej koproducentem.

Utwory, które usłyszymy na tegorocznej Nostalgii łączy to, że w formie i treści przekraczają granice i bariery kulturowe. Niosą ze sobą przesłanie tolerancji. Ponad to wszyscy artyści są związani od lat z naszym festiwalem – wyjaśnia Michał Merczyński.

Festiwal zakończymy w niedzielę wspólnym śpiewem – o g. 21:00 w Fundacji Malta przypomnimy popularną Café-chantant, gdzie przy akompaniamencie fortepianu zaprezentujemy najpiękniejsze polskie piosenki. Za oprawę muzyczną i wybór tekstów odpowiedzialni są artyści festiwalu. W zeszłym roku Paweł Mykietyn wraz z Mariuszem Wilczyńskim śpiewali m.in. „Jednego serca" Czesława Niemena.

W trakcie festiwalu odbędą się także warsztaty „Krytyka w praktyce” z Fundacją Meakultura. Warsztaty są przeznaczone przede wszystkim dla studentów kierunków muzycznych i humanistycznych, ich efektem będą recenzję festiwalowych wydarzeń opublikowane w czasopiśmie Meakultura.pl. Szczegóły dotyczące naboru na www.nostalgiafestival.pl.

Na koncerty oraz Café-chantant obowiązują bezpłatne wejściówki. Pierwsza pula dostępna od 9 listopada w Centrum Informacji Miejskiej (ul. Ratajczaka 44) w Poznaniu. Druga pula wejściówek dostępna od 19 listopada. Osoby spoza Poznania mogą rezerwować wejściówki pisząc maila na adres: office@malta-festival.pl.

Nazwa i idea festiwalu są inspirowane filmem Andrieja Tarkowskiego z 1983 r. Nostalgia. Odwołują się do tęsknoty i nadziei. Tę wyjątkową atmosferę od początku istnienia Festiwalu tworzymy wspólnie z wytwórnią ECM i jej założycielem Manfredem Eicherem.

W czasie 10 dotychczasowych edycji Nostalgia Festival Poznań wystąpili między innymi: Tigran Mansurian, Kim Kashkashian, Robyn Schulkovsky, Anja Lechner czy Eleni Karaindrou, Valentin Silvestrov, The Hilliard Ensemble, Holger Lampson, Alan Newcombe, Simon Jaunin, Agata Zubel, Marcin Masecki, The Hilliard Ensemble, Erkki-Sven Tuur, Helena Tulve, The Gurdjieff Folk Instruments Ensemble, Endrik Üksvärav czy Tarkovsky Quartet.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Malta.