Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski

Twórczo, wspólnotowo i wywrotowo – tak rozpocznie się 28. edycja Malta Festival Poznań. 15 czerwca, w pierwszy dzień festiwalu, na placu Wolności stanie 20-metrowa kartonowa replika wieży widokowej Zamku Przemysła, zwanej wieżą Gargamela. Budować będziemy ją wspólnie podczas kilkudniowych warsztatów prowadzonych przez francuskiego artystę Oliviera Grossetête'a.

Wieża widokowa na Wzgórzu Przemysła budzi wśród poznaniaków wiele kontrowersji. Dla jednych stała się powodem do dumy, inni zarzucają jej historyczną nieautentyczność. To dzięki tym drugim zyskała prześmiewczą nazwę wieży Gargamela. Dobudowano ją do średniowiecznego budynku zamku na podstawie skąpych źródeł w latach 2011-2013. Przez kilka ostatnich lat zdążyła stać się już poznańskim symbolem historyzującej architektury.

Szukamy osób, które razem z francuskim artystą Olivierem Grossetêtem zbudują replikę wieży Gargamela. Podczas kilkudniowych warsztatów, organizowanych na Międzynarodowych Targach Poznańskich, Olivier Grossetête z uczestnikami odtworzą z kartonów wieżę Zamku Przemysła. 20-metrowa konstrukcja zostanie zbudowana bez użycia maszyn, wyłącznie przy pomocy ludzkiej energii.

Olivier Grossetête od szesnastu lat z pomocą mieszkańców konstruuje monumentalne kartonowe repliki autentycznych budynków, a następnie – również z pomocą mieszkańców – je burzy. Dzięki pracy setek osób kartonowe budynki wzniesiono już m.in. w Annecy, Manchesterze czy Glasgow. Proces budowy i burzenia to zarówno integracyjny projekt społeczny, jak i artystyczny performance, mający skłonić do refleksji nad tożsamością urbanistyczną miasta.

Spektakularne, plenerowe zburzenie kartonowej kopii wieży Gargamela otworzy 28. edycję Malta Festival Poznań.

Jak się zgłosić?

Aby wziąć udział w warsztatach i wspólnie z nami otworzyć Malta Festival Poznań 2018, wystarczy napisać wiadomość na adres: contact@malta-festival.pl