Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Premierowe czytanie Antygony w Molenbeek

Dzisiaj w ramach Forum spotkamy się ze Stefanem Hertmansem – jednym z najbardziej znanych pisarzy obszaru niderlandzkiego. O 16:30 zapraszamy na plac Wolności, gdzie w ramach debaty prowadzonej przez Michała Nogasia porozmawiamy o tym, jak wielokulturowość i wieloreligijność Belgii wpływa na twórczość pisarza.

Do rozmowy wprowadzi nas inscenizowane czytanie dramatu Stefana Hertmansa Antygona w Molenbeek w tłumaczeniu Jerzego Kocha. Tragedia Sofoklesa stała się dla pisarza pretekstem do zobrazowania współczesnej społeczno-politycznej rzeczywistości. Będzie to pierwsza prezentacja dramatu w Polsce. Czytanie wyreżyserowała Anna Smolar, laureatka Paszportu „Polityki” w 2016 roku „za teatr kameralny i empatyczny, z polotem i humorem podejmujący tematy zepchnięte na margines". Autorem muzyki do czytania jest Michał Górczyński. W roli Antygony wystąpi Małgorzata Gorol, znana szerszej publiczności m.in. z filmu Twarz Małgorzaty Szumowskiej.

Wojna i terpentyna w reżyserii Jana Lauwersa

Do obejrzenia scenicznej adaptacji najgłośniejszej powieści pisarza – Wojny i terpentyny (tłum. Alicja Oczko) – zapraszamy o godzinie 20:00 do Auli Artis. Książka opowiada historię dziadka pisarza i powstała w oparciu o jego pamiętniki. Jak mówił Stefan Hertmans w rozmowie z Michaliną Mikulską dla „Rzeczpospolitej” w 2017 roku:

„Chciałem dodać kolejną pozycję do mozaiki wielkich powieści opisujących czasy I wojny światowej. Niemcy mieli wielkie książki na ten temat, Francuzi i Anglicy też. Chciałem więc opowiedzieć o tym, co wówczas się stało z Flamandami. W drugiej kolejności chciałem pokazać skromnego człowieka i to, jak nie chcąc tego, może on zostać bohaterem”.

Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Jan Lauwers. „Uprzedziłem go [Stefana Hertmansa], że moja adaptacja może ukazać jego historię z innego punktu widzenia. Mimo to dał mi wolną rękę” – mówił reżyser w rozmowie z Dorotą Semenowicz i Kasią Tórz. W swoim spektaklu opowiada historię z perspektywy kobiety (Viviane de Muynck), a nie mężczyzny jak w książce. Reżyser w osobistej wizji historii przedstawia opowieść o industrializacji i przemocy wojny. Sponsorem wydarzeń jest Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii w Polsce.

Minister Kultury Flandrii w Poznaniu

Ze względu na specyfikę tegorocznego Idiomu i silną reprezentację flamandzkich artystów na festiwalu, otrzymaliśmy duże wsparcie belgijskiego rządu. Od dzisiaj gościem festiwalu jest Minister Kultury Flandrii – Sven Gatz.

Współpraca Malta Festival Poznań z Flamandami rozpoczęła się w 2010 roku wraz z Idiomem Flamandowie. Na przestrzeni ostatnich ośmiu lat na maltańskiej scenie flamandzcy artyści występowali wielokrotnie. W 2012 roku na festiwalu odbyła się światowa premiera opery Slow Man Nicholasa Lensa z librettem Johna Maxwella Coetzee’go. Rok później gościliśmy Meg Stuart, która przyjechała do Poznania ze spektaklem Built to Last oraz zespół tg STAN ze spektaklem Nora. Needcompany było gościem festiwalu w 2010 i 2013 roku. W tym roku Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers i Maarten Seghers pojawili się w Poznaniu w nowej roli – kuratorów Idiomu Skok w wiarę.

Od 21 do 24 czerwca w ramach Malta Festival Poznań trwa Assembly – międzynarodowe zgromadzenie ekspertów, artystów i praktyków poświęcone walce ze stereotypami etnicznymi. Organizowane jest we współpracy z belgijskim Flanders Arts Institute.

O Civil March For Aleppo w ramach Human Mic

232 dni, 12 państw, 3500 osób z 62 krajów. Tak w liczbach wygląda projekt Civil March For Aleppo – pokojowy marsz od Berlina do Aleppo. Uczestnicy akcji przez ponad siedem miesięcy przeszli drogę odwrotną do tej, którą pokonują uciekający przed wojną Syryjczycy – od Niemiec, przez Czechy, Słowenię, Chorwację, Macedonię, Grecję i Turcję do Syrii. Dwa dni temu projekt został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

Akcję zainicjowała Anna Alboth, polska dziennikarka i aktywistka, z którą już dzisiaj spotkamy się w ramach cyklu Human Mic o godzinie 19:00 na placu Wolności. Cykl jest częścią programu Generatora Malta Zwątpienie w lokalność.