Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Malta wyrasta z teatru. Od pierwszych edycji prezentuje spektakle uliczne i repertuarowe, premiery polskie i zagraniczne, zarówno dzieła twórców teatrów instytucjonalnych, jak i alternatywnych. Nie inaczej będzie w tym roku. W programie znajdziemy kilkadziesiąt wydarzeń teatralnych.

Teatr „skacze w wiarę”

„Najlepszym narzędziem dla artysty w dzisiejszych czasach są teatr i praca z ludźmi. Jestem w tej kwestii wielkim idealistą. Teatr pozostaje w opozycji do kapitalistycznej idei sztuki. Nie da się go sprzedać, trzeba go odegrać. Kocham teatr coraz bardziej” – mówi Jan Lauwers, założyciel grupy Needcompany, który – razem z Grace Ellen Barkey i Maartenem Seghersem – jest kuratorem tegorocznej międzynarodowej sekcji Malta Festival Poznań – Idiomu Skok w wiarę.

Wśród zaproszonych do Idiomu projektów znalazły się zarówno ich własne spektakle, jak i te wyreżyserowane przez młode pokolenie belgijskich twórców. Na Malcie będzie można obejrzeć m.in. Wojnę i terpentynę na podstawie głośnej książki Stefana Hertmansa w reżyserii samego Jana Lauwersa, oparte na kompozycji Gustava Mahlera FOREVER duetu Lemm&Barkey, nawiązujące do średniowiecznych krucjat 1095 kolektywu Kuiperskaai, kameralne Another One Lobke Leirens i Maxima Stormsa, operę The Moon grupy MaisonDahlBonema, premierowy koncert Needcompany O, Tomorrow’s Parties (or Fun Is Politics) oraz projekty audiowizualne OHNO COOPERATION, czyli Jana Lauwersa i Maartena Seghersa: Glory Hole oraz The Ohno Cooperation Conversation

Do tematu Idiomu nawiązuje koprodukcja festiwalu Malta i Teatru Zagłębia w Sosnowcu – Mesjasze (albo skoro nie zostało nam już nic do wierzenia, to czy wolno nam podważać coś, w co na nowo moglibyśmy uwierzyć?) w reżyserii Anety Groszyńskiej. To tragikomiczna fantazja, montaż źródeł i historyczna rozprawa o polskiej duszy w jednym.

Teatr na poznańskich deskach

Z romantyzmem zmierzyły się także poznańskie teatry instytucjonalne. W ramach Poznania na Malcie – platformy prezentacji lokalnych twórców – zobaczymy dwa spektakle według dramatów Juliusza Słowackiego. Teatr Polski zaprosi nas na Kordiana, a Teatr Nowy na Beniowskiego. Balladę bez bohatera. Polski Teatr Tańca wystawi premierę No more tears Iwo Vedrala, a także Niech żywi grzebią umarłych Tomasza Szczepanka, Polkę i Żniwa Igora Gorzkowskiego, Wesele. Poprawiny Marcina Libera i Gorycz Kai Kołodziejczyk.

Nie zabraknie także spektakli teatrów alternatywnych. W ramach programu Generatora Malta w Scenie Roboczej odbędzie się premiera spektaklu Ludzie Strefy WolnoSłowa. Aleksandra Jakubczak w projekcie Dziewczyny opisują świat przeniesie dziewczyńskie historie z kart pamiętników w przestrzeń teatru, grupa Circus Ferus w Rodzinie zmierzy się z pytaniami o instytucję rodziny, a Monica Duncan, Romuald Krężel i Emmilou Rößling w ramach performansu Żegnaj Olimpio (Ostatnia Inwentaryzacja) oprowadzą nas po dawnym budynku Kina Olimpia. W Republice Sztuki Tłusta Langusta razem z Barbarą Prądzyńską w spektaklu SMOG, czyli o trudnościach z oddechem wybierzemy się w podróż na „śmietnik cywilizacji”, podczas ONE albo x scen z życia Justyny Machaj posłuchamy bolesnych zwierzeń pięciu młodych kobiet, a z Radykalną Frakcją Medialną Mazut pochylimy się nad codziennymi dylematami wyboru i wartości. Stowarzyszenie Teatralne Antrakt pod przewodnictwem Janusza Stolarskiego zaprosi nas na Trzy Marie w Centrum Kultury Zamek, nawiązujące do najstarszego dramatu liturgicznego Visitatio sepulchri.

Jak co roku, festiwalowi towarzyszy specjalnie przygotowany na tę okazję program Stary Browar Nowy Taniec, którego kuratorką jest Joanna Leśnierowska. Oprócz projektu w jej reżyserii, zobaczymy spektakle Petera Pleyera, Anny Nowickiej, Marii Stokłosy, Fédérica Giesa, DJ Fiedela, Antona Stoianova, Thomasa Zamolo, Marii Zimpel, Katarzyny Sitarz, Agaty Maszkiewicz, Renaty Piotrowskiej-Auffret, Janusza Orlika, Jeanine Durning oraz grup Leon And The Wolf i Hodworks.

Teatr na placu

Teatr prezentujemy także w otwartej przestrzeni placu Wolności. To tam odbędzie się czytanie performatywne dramatu Stefana Hertmansa Antygona w Molenbeek w reżyserii Anny Smolar. Tekst, tłumaczony na zamówienie Festiwalu, będzie miał swoją polską premierę. Na scenie Generatora Malta wystąpią m.in. Kamilla Baar w Ginczanka. Żar-ptak/Fire-Bird i Karolina Czarnecka w Solarium 2.0. Zapraszamy również na prezentację nagrania Wesela w interpretacji ponad 70 absolwentów krakowskiej PWST: starszego i młodszego pokolenia gwiazd polskiego kina i teatru. Nie zabraknie spektakli przeznaczonych dla najmłodszych widzów. Projekty teatralne dla dzieci przygotowali m.in. Barbara Prądzyńska, Jarosław Siejkowski, Agnieszka Dubilewicz, Zofia Małkowicz i Marcin Piątyczek.