Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Wojna i terpentyna, Jan Lauwers / fot. Gwen Laroche
GaleriaWojna i terpentyna, Jan Lauwers / fot. Gwen Laroche

W tym roku Malta Festival Poznań podporządkowana jest dynamice skoku. Zgodnie z tematem przewodnim tegorocznej edycji – Idiomem „Skok w wiarę” zastanawiamy się nad możliwymi wariantami tej postawy – ryzykownym skokiem zarówno w zachwyt, piękno, jak i fanatyzm. Pytamy o to, jak różne przekonania i aksjologie mogą wchodzić ze sobą w dyskusję, gdzie przebiegają linie podziału, a gdzie porozumienia.

Festiwal rozpoczniemy oczyszczającym kolektywnym działaniem – budowaniem a następnie niszczeniem kartonowej konstrukcji, przypominającej wieżę wieńczącą kontrowersyjny projekt architektoniczny Zamku Przemysła w Poznaniu. Niewinny, ale wywrotowy gest Olivera Grossetête’a i rzeszy ochotników będzie zapowiedzią festiwalowych projektów, które pokażą, że sztuka ma moc demaskowania szaleństwa otaczającego nas świata, i pozwala wobec niego na indywidualny, a jednocześnie obywatelski protest.

W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w czasach, kiedy wolność, sprzeciw i walka o suwerenność tak często zawłaszczane są przez narodowo-wyzwoleńcze dyskursy, proponujemy narrację à rebours. Aneta Groszyńska – gwiazda młodego pokolenia reżyserów – wraz z Janem Czaplińskim zajmą się anatomią polskiej duszy owładniętej ideą romantycznego męczeństwa. Na zaproszenie Malty stworzą spektakl inspirowany nagrodzoną Angelusem książką węgierskiego pisarza Györgiego Spiró, pt. „Mejsasze”. Będzie to pierwsza w historii inscenizacja tej powieści.

Po pięciu latach powracają do Poznania artyści legendarnej belgijskiej grupy Needcompany. Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers oraz Maarten Seghers spotkają się z widzami festiwalu w nowej roli – kuratorów Idiomu „Skok w wiarę”. Zgodnie z etymologią słowa „kurator” swoją rolę rozumieją jako uzdrawianie (cure), zastanawiając się jak ich gościnna obecność w Polsce może rezonować z obecną sytuacją społeczno-polityczną. Program artystyczny, który zaproponowali prowokuje do zadania pytania o to, jak sztuka mierząca się tematami takimi, jak śmierć, wojna, fundamentalizm religijny, może nieść nadzieję. Needcompany – zjawiskowy, wielopokoleniowy kolektyw artystów wywodzących się z różnych dziedzin i kultur – na co dzień skacze w wiarę, nie tylko tworząc nowe projekty, ale także działając na rzecz młodego pokolenia twórców i najbliższych sąsiadów – społeczności brukselskiego Molenbeek, gdzie mieści się MILL, czyli nowa siedziba kolektywu, realizująca w praktyce ideę artystycznego domu otwartego dla wszystkich.

Dla Needcompany najważniejsze jest pojęcie wspólnoty. Podobnie na Malcie nigdy nie zapominamy o tym jak celebrowanie miasta, muzyki i teatru może nas do siebie zbliżyć. Dlatego sercem Malty, które od pięciu lat bije coraz mocniej, pozostaje Generator – program społeczno-artystyczny na Placu Wolności. Także w tym roku stanie się on miejscem spotkań i splotu wielu ścieżek, a także przestrzenią premier muzycznych i teatralnych, instalacji, warsztatów i rozmów do świtu.

Na finał Malty zabrzmi pieśń, do której zaśpiewania zaprosimy wszystkich. W otwartej przestrzeni Parku Wieniawskiego zabrzmią piosenki Zygmunta Koniecznego w porywającej interpretacji Agaty Zubel i aranżacji Cezarego Duchnowskiego.

BROSZURA SAVE THE DATE DO POBRANIA

Zapraszamy!

MICHAŁ MERCZYŃSKI
Dyrektor Malta Festival Poznań