Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Galeria

Trzecią edycję Akademii Miasta – interdyscyplinarnego kursu dla artystek, animatorów, architektów i aktywistek – poświęcamy blokowiskom oraz architekturze i sztuce w kontekście animacji kulturowej. Przez 5 weekendów grupa 25 uczestników będzie spotykać się z artystami, edukatorkami i badaczami miasta, poznawać nowe narzędzia pracy i testować je na tkance osiedla Kopernika w Poznaniu. Na kurs można zgłaszać się do 14 października poprzez wypełnienie formularza.

POBIERZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

O czym?
Każdy weekend Akademii pozwoli uczestnikom poznać inne zagadnienia i sprawdzić w praktyce inne narzędzia pracy podczas międzynarodowych warsztatów oraz spotkań z lokalnymi artystami i aktywistkami. Planujemy także performatywny spacer po osiedlu Kopernika, pokaz filmów oraz wykład o modernistycznej architekturze i życiu między blokami.

Bloki z wielkiej płyty to efekt współpracy architektów, urbanistów i socjologów, którzy od lat 30. projektowali nie tylko przestrzeń, ale regulowali zachowania użytkowników i tworzyli nową kulturę miejską. Jak funkcjonują dziś tworząc przestrzeń mieszkalną dla ok. 10 mln osób? W tym roku przyjrzymy się potencjałom osiedli na Grunwaldzie, bardzo zróżnicowanym architektonicznie, powstającym od lat 60. aż do lat 90. W ramach Akademii Miasta będziemy uczyć się jakimi metodami działać w tych miejscach, aby spotykać ze sobą mieszkańców oraz wprowadzać ludzki wymiar w te olbrzymie przestrzenie. Będziemy się przyglądać społeczności, eksplorować budynki i miejsca publiczne oraz badać jak architektura i historia wpływają na dzisiejszych lokatorów.

Terminy zjazdów
20-21.10
3-4.11
17-18.11
1-2.12
15.12

Jakimi metodami?
Efektem dwumiesięcznej wspólnej pracy uczestników i uczestniczek będą projekty miejskich działań społeczno-artystycznych, dedykowane mieszkańcom jednego z osiedli na Grunwaldzie. Tworzeniu projektów podporządkowany będzie program warsztatowy, nastawiony przede wszystkim na zajęcia praktyczne, działania w terenie i wymianę doświadczeń między uczestnikami – to najważniejsza część kursu. Celem spotkań z badaczami miast i praktykami będzie uzupełnianie wiedzy z zakresu architektury i życia społecznego na osiedlach z wielkiej płyty oraz zdobycie wskazówek, jak na nich działać.

Przy projektowaniu działań interesować nas będą przede wszystkim rozwiązania oddolne, społecznościowe, kształtujące aktywny model uczestnictwa w kulturze i życiu społecznym na poziomie małych wspólnot.

Dodatkowym elementem towarzyszącym wszystkim zjazdom będzie krótki kurs zarządzania projektem oraz wsparcie merytoryczne przy tworzeniu projektów zaliczeniowych.

Tematy zjazdów
➡Diagnozowanie miejsca i społeczności oraz projektowanie działań im dedykowanych
➡Architektura i dizajn jako narzędzia animacji
➡Sztuka społecznie zaangażowana jako narzędzie wymiany
➡Trans-dyscyplinarność jako narzędzie współpracy

Dla kogo?
Akademia Miasta jest programowana z myślą o wszystkich zainteresowanych tworzeniem i realizacją społeczno-artystycznych projektów miejskich, kierowanych do lokalnych społeczności. Zapraszamy zarówno studentów i absolwentki kierunków artystycznych i humanistycznych, jak i miejskich aktywistów, animatorki, architektów i urbanistki. Zachęcamy też do udziału mieszkańców Grunwaldu, którzy chcieliby lepiej poznać swoje otoczenie i zadziałać na rzecz swojej dzielnicy.

Jak wziąć udział?
Do Akademii Miasta przyjmiemy max. 25 osób. Rekrutacja odbywa się na podstawie formularza zgłoszeniowego. Udział w zajęciach jest bezpłatny. W czasie warsztatów przewidziane są lunche i przerwy kawowe, za które opłata wynosi 200,00 zł łącznie (8 dni warsztatowych). Ponadto każdy może wziąć udział w spacerze, otwartym wykładzie i pokazie filmowym w ramach Akademii. Na kurs można zgłaszać się do 14 października poprzez wypełnienie formularza i odesłanie go na zapisy@malta-festival.pl. Wyniki ogłosimy 15 października. 

Wysyłając zgłoszenie, w treści e-maila prosimy zamieścić poniższą zgodę:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację Malta z siedzibą w Poznaniu w celu rozpatrzenia mojego wniosku rekrutacyjnego na warunkach opisanych w Regulaminie (http://malta-festival.pl/pl/legal-note)
TUTAJ PODPIS w e-mailu

Zapoznałem/zapoznałam się z Polityką Prywatności (http://malta-festival.pl/pl/privacy-policy).
TUTAJ PODPIS w e-mailu

Co po Akademii?
Wszyscy uczestnicy, którzy wspólnie z grupą przygotują prototyp miejskiego projektu oraz wezmą udział w min. 70% zajęć otrzymają certyfikat ukończenia Akademii Miasta.

Istnieje szansa, że projekty powstałe w ramach Akademii Miasta 2018 zostaną zrealizowane w 2019 roku. Projekt „Mozaika z pamięci”, napisany przez absolwentów ubiegłorocznej Akademii, przy wsparciu Fundacji Malta, zdobył pierwsze miejsce w jednym z konkursów Urzędu Miasta Poznania. W jego ramach grupa 19 animatorów dała nowe życie kilku niezwykłym miejscom na osiedlu Piastowskim, spójrz tutaj➡ Mozaika z pamięci.

Dlaczego Akademię Miasta organizuje Fundacja Malta?
Malta Festival Poznań od 28 lat zamienia przestrzeń publiczną w miejsce spotkań ludzi i realizacji działań artystycznych. Od sześciu lat w ramach festiwalu prowadzimy artystyczno-społeczny program Generator Malta. Zainicjowaliśmy działania w kilku ogrodach społecznościowych i zrealizowaliśmy kilkadziesiąt projektów artystycznych w przestrzeni publicznej, dedykowanych miastu i jego obywatelom. Podczas Akademii Miasta chcemy dzielić i wymieniać się doświadczeniami i wiedzą.

Akademia Miasta to projekt realizowany przez Fundację Malta w ramach programu Szkoła Widza, przy wsparciu finansowym Miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Zapraszamy!