Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Forum, czyli rozmowy na placu Wolności są częścią Malty od 2010 roku, czyli od momentu, kiedy wprowadziliśmy tematyczną część programu – Idiom. To właśnie w jego kontekście zapraszamy widzów do wspólnej rozmowy. W tym roku podejmiemy tematy wokół idiomowego hasła Skok w wiarę. W spotkaniach autorskich i debatach wezmą udział astrofizycy, himalaiści, psychologowie, reportażyści, architekci, socjologowie, religioznawcy, neurobiolodzy, m.in. Anna Czerwińska, Danuta Golec, Karolina Wigura, Katarzyna Surmiak-Domańska, Marek Abramowicz, Paweł Boguszewski, Ludwik Dorn, Sebastian Duda, Stefan Hertmans, Andrzej Leder, Adam Michnik, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Mrówczyński, Piotr Sarzyński, Aleksander Smolar, Andrzej Zybertowicz. Do rozmów będą wprowadzać czytania fragmentów wybranych książek.

Zaczniemy od debaty na temat tożsamości architektonicznej miast. Wierzę w wieżę nawiąże do plenerowego otwarcia festiwalu – budowania, a następnie burzenia kartonowej kopii wieży dobudowanej do Zamku Przemysła na podstawie skąpych źródeł historycznych. Podczas Próby dialogu wspólnie z Danutą Golec, Sebastianem Dudą, Andrzejem Zybertowiczem i Aleksandrem Smolarem zastanowimy się, jak odbudować w dzisiejszej polskiej rzeczywistości poczucie wspólnoty życia w jednym kraju, pomimo różnic i podziałów. Z kuratorami tegorocznego Idiomu Skok w wiarę – Janem Lauwersem, Grace Ellen Barkey i Maartenem Seghersem – porozmawiamy zarówno o ich koncepcji programowej, jak i o tym, co w praktyce oznacza dla nich skok w wiarę? Jak przekłada się na pracę Needcompany? Nad miejscem wiary i religii we współczesnym świecie zastanowimy się w trakcie spotkań Potrzeba wiary oraz Religia i nowoczesność: czy rzeczywiście od wiary nie ma ucieczki? Jakie są psychologiczne i neurologiczne źródła religijności? Jaką alternatywę dla religii oferuje współczesny świat? Dlaczego religia nie została wyparta przez żadne nowoczesne czy ponowoczesne propozycje? Gośćmi rozmów będą m.in. Karolina Wigura, Ludwik Dorn, Andrzej Leder, Ireneusz Krzemiński. Relacja religii i nauki będzie tematem dyskusji Odszyfrować zamysł Boga. O pasji do ryzyka porozmawiamy z Anną Czerwińską – zdobywczynią sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi, najstarszą kobietą, która stanęła na Mount Evereście. Katarzyna Surmiak-Domańska w Pytać mimo wszystko opowie nam o tym, jak dobrym aktorem musi być reportażysta i ile może zaryzykować? Rozmowie będzie towarzyszyło inscenizowane czytanie fragmentów reportażu Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość w reżyserii Macieja Podstawnego. Fragmenty książki Żywoty świętych usłyszymy w ramach spotkania z jej autorem, Zbigniewem Mikołejką. Podczas debaty Creativity Talks: jakich festiwali potrzebujemy w burzliwych czasach? organizowanej we współpracy z British Council usłyszymy reprezentantów festiwali i europejskich projektów kulturalnych: Rose Fenton, Hugo De Greefa, Nele Hertling, Martę Keil, Grzegorza Reske, Simona Gammella i Michała Merczyńskiego.

Szczególnym wydarzeniem będzie spotkanie ze Stefanem Hertmansem. Do Poznania przyjedzie 22 czerwca – dzień po wizycie w Warszawie, gdzie w ramach Big Book Festival będzie promował książkę Nawrócona, przetłumaczoną na język polski przez wydawnictwo Marginesy. Spotkaniu będzie towarzyszyć inscenizowane czytanie dramatu Stefana Hertmansa Antygona w Molenbeek w reżyserii Anny Smolar. Muzykę skomponuje Joanna Halszka Sokołowska, a w rolę Antygony wcieli się Małgorzata Gorol. W poetyckim monologu, inspirowanym tragedią Sofoklesa, Stefan Hertmans opisuje historię młodej muzułmańskiej kobiety, która próbuje odebrać od władz i pochować ciało swojego brata-terrorysty. Będzie to pierwsza prezentacja dramatu w Polsce.