Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. Lidia Ostrowska
Galeriafot. Lidia Ostrowska

„Mozaika z pamięci” to złożony projekt artystyczno-animacyjny dedykowany osiedlu Piastowskiemu, jego mieszkańcom oraz wyjątkowym miejscom i wspomnieniom o nich, zapisanym mniej uważnie na kartach historii, a dużo dokładniej w pamięci wielu ludzi. To efekt pracy 19 uczestników Akademii Miasta – kursu dla artystów, animatorów, architektów i badaczy społecznych, organizowanego przez Fundację Malta. Od kwietnia, w przestrzeni osiedla odbył się szereg spotkań, warsztatów, wspólnych działań. 

O Mozaice napisała na łamach internetowego wydania „Gazety Wyborcznej” Marta Kaźmierska:

Przy projekcie działa kilkanaście osób, które zapraszają mieszkańców do wspólnych aktywności. Punktem wyjścia jednego z ich projektów stała się przeznaczona do rozbiórki kryta pływalnia. Od 1975 r. służyła m.in. uczniom osiedlowej szkoły sportowej. Jej wnętrze zdobi kolorowa mozaika. – Przepiękna, na całą ścianę – opowiada Joanna Pańczak z Fundacji Malta.

– Ten basen jest w bardzo złym stanie, jego remont byłby droższy niż wybudowanie nowego, więc decyzja o rozbiórce jest zrozumiała – mówi Pańczak. – Nie chcemy tego pomysłu bojkotować, bo to byłoby wbrew interesowi ludzi, którzy potrzebują basenu. Próbujemy jedynie przypominać, że przez lata stara pływalnia była wyjątkowo ważnym miejscem dla mieszkańców i że bardzo wiele osób ma jakieś wspomnienia z nią związane – wyjaśnia kuratorka.

Twórcy projektu wpadli na pomysł, by fragmenty ceramicznych ozdób odkuć i znaleźć dla nich nową przestrzeń na osiedlu. W połowie maja odbyło się odsłonięcie nowej mozaiki na nieczynnej ratajskiej fontannie.

Całość artykułu Poznaj nowe życie mozaiki na Ratajach i inne historie. Dzięki Akademii Miasta i fundacji Malta można przeczytać TUTAJ

Finał, wieńczący kilkumiesięczne działania – 21 spotkań, pikników i warsztatów – odbędzie się 10 czerwca. Twórcy projektu zaplanowali sąsiedzki piknik na placu po plenerowej makiecie Rataj: będą gry i twórcze zadania, uroczyste odsłonięcie wielkoformatowej mapy sentymentalnej Osiedla Piastowskiego, spacer śladami najciekawszych miejsc i wspomnień mieszkańców i mieszkanek. Do muzycznego improwizowania między blokami zaproszą Giżycki/Karminsky, muzycy związani z Kołorkingiem Muzycznym. Na finał zagra Greta, poznański duet łączący elektronikę i słowo.

PIKNIK SĄSIEDZKI / 10 czerwca / plac po plenerowej makiecie Rataj przy moście Królowej Jadwigi
g. 15:00–17:00 gry i zabawy dla dzieci
g. 16:00 spacer po osiedlowych historiach z przewodnikami
g. 17:30 Giżycky / Karminsky – koncert
g. 18:30 GRETA – koncert 

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z mozaikowych projektów: MOZAIKA ZE WSPOMNIEŃ, W SKALI OSIEDLA, MIEJSCE WSPÓLNE