Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Wesele na placu Wolności

Wybitni aktorzy w hołdzie Stanisławowi Wyspiańskiemu. Już dzisiaj o 21:30 zapraszamy na plac Wolności, gdzie będziemy mogli zobaczyć projekcję inscenizowanego czytania Wesela z 2017 roku. Spektakl był uświetnieniem obchodów 70-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych). Na jednej scenie wystąpili m.in. Maja Komorowska, Jan Frycz, Jerzy Stuhr, Anna Seniuk, Magdalena Cielecka, Magdalena Popławska, Tomasz Kot, Joanna Kulig, łącznie około 70 absolwentów oraz wszyscy obecni studenci uczelni. Wesele wyreżyserowała aktorka krakowskiego Starego Teatru oraz rektor AST Dorota Segda, z którą spotkamy się przed spektaklem o godzinie 21:00.

Poznańska garażówka po raz piąty

W zeszłym roku po raz pierwszy zgromadziliśmy się na placu Wolności, aby wziąć udział w wyprzedaży garażowej w słusznej sprawie! W tym roku ponownie zachęcamy do przejrzenia swoich szaf, pawlaczy i garaży, by dać drugie życie nieużywanym przedmiotom. O 12:00 na placu Wolności znajdziemy rękodzieło, ciasta, torby oraz bilety na spektakle i koncerty, którymi podzielą się artystki, wydawnictwa, restauratorzy i instytucje kultury.

Sprzedając i kupując, wesprzesz mieszkańców Jemenu, których kraj jest od lat ogarnięty wojną. Wszystkie zebrane w ramach publicznej zbiórki środki zostaną wydane na leki i pomoc medyczną.

Wydarzenie jest częścią cyklu Generatora Malta Nowacy: Blisko-Daleko, skupiającym się na problemach osób zmuszonych do migracji, pozbawionych prawa do wytwarzania własnej lokalności. Na zakońzcenie Polsko-Jemeńskiej Wyprzedaży Garażowej zagra polsko-jemeński skład raperski Poeci Strefy Wojny.

Poznańską Garażówkę współtworzą: From Poznań With Love, Stowarzyszenie Lepszy Świat, Humans of Aleppo, Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów, Malta Festival Poznań.

Wszystko jest polityczne, ale sztuka nie jest wszystkim

Od jutra w programie Malty znajdą się projekty legendarnej belgijskiej grupy Needcompany, a już dzisiaj zapraszamy na wykład jej współzałożyciela Jana Lauwersa: Wszystko jest polityczne, ale sztuka nie jest wszystkim, który odbędzie się o 13:00 w Galerii Miejskiej Arsenał. Jaką rolę odgrywa artysta we współczesnym świecie? Reżyser i kurator (wspólnie z Grace Ellen Barkey i Maartenem Seghersem) tegorocznego Idiomu Skok w wiarę opowie nam o swojej wizji sztuki.

„Wszystko jest polityczne, ale sztuka nie jest wszystkim. Sztuka nie jest filozofią, nie jest polityką, sztuka powinna być sztuką. W Skoku w wiarę właśnie o to chodzi – pokażmy sztukę, która odkrywa coś, czego jeszcze nie wiemy, nie znamy” – mówił Jan Lauwers w rozmowie ze Stanisławem Godlewskim na łamach Gazety Wyborczej.

Zdobywamy szczyty Poznania

Już po raz czwarty w ramach festiwalu Malta organizujemy miejskie wyprawy alpinistyczne i otwieramy niedostępne na co dzień dachy poznańskich wieżowców. Spoglądając na Poznań z góry, zastanawiamy się nad tym, jak mógłby on wyglądać i jakie funkcje spełniać.

Dziś wyruszymy na dach Hotelu Altus, żeby spojrzeć z góry na remont ulicy Święty Marcin, a środę wejdziemy na szczyt Bałtyku. Za to w następny weekend z dachu Omegi będziemy obserwować Jeżyce oraz zdobywać Iglicę MTP!