Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. Justyna Chmielewska
Galeriafot. Justyna Chmielewska

O wyzwaniach rzuconych architekturze, o roli wspólnot miejskich czy o perspektywach i pułapkach organizowania miasta oddolnie porozmawiamy 1 grudnia z Magdaleną Matysek-Imielińską autorką książki Miasto w działaniu. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesnej
wydanej przez Fundację Bęz Zmiana.

Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa to klasyczny przykład, jak można kształtować przestrzeń miejską w ramach emancypacyjnego i włączającego zarazem projektu społecznego. Kulturoznawczyni dr Magdalena Matysek-Imielińska nie ogranicza się jednak do przypomnienia fascynującej historii z przedwojennej Warszawy. Traktuje ją jako punkt wyjścia do generalnych refleksji o mieście jako żywym systemie zanurzonym w konkretny kontekst społeczny, gospodarczy, polityczny – Edwin Bendyk (dziennikarz i publicysta „Polityki”).

Zapraszamy w sobotę 1 grudnia na godzinę 17:00 do siedziby Fundacji Malta (ul. Ratajczaka 44, I piętro). Spotkanie poprowadzi Maciej Frąckowiak – socjolog, badacz miasta i kultury wizualnej. Inicjator i kurator działań animujących miejską przestrzeń publiczną. Członek zespołu koordynującego Program Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury. Wykładowca School of Form.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: „Miasto w działaniu” / spotkanie z Magdaleną Matysek-Imielińską! .

Podczas spotkania rozmawiać będziemy o wyzwaniach rzuconych architekturze, czyli performatywnej przestrzeni modernistycznych osiedli. O roli wspólnot miejskich, które organizują swoje życie poza kapitałem i próbują budować solidarność między ludźmi znacznie się od siebie różniącymi. O perspektywach i pułapkach organizowania miasta oddolnie, w oparciu o lokalną autonomię, demokrację bezpośrednią i mobilizację wspólnot sąsiedzkich. O spółdzielczych strategiach oporu, formach organizacji i sposobach komunikacji, edukacji i emancypacji.

Spotkanie odbędzie się w ramach kursu „Akademia Miasta. Blokowiska”. To projekt realizowany przez Fundację Malta w ramach programu „Szkoła widza”, przy wsparciu finansowym Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Wstęp wolny.

Zapraszamy!