Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Za nami muzyczny finał Malty

Wczoraj za sprawą koncertu Konieczny…? Koniecznie! przenieśliśmy się do czasów świetności Piwnicy pod Baranami. W parku Wieniawskiego wybrzmiały legendarne utwory Zygmunta Koniecznego w aranżacjach Cezarego Duchnowskiego, Agaty Zubel, Bartłomieja Wąsika, Andrzeja Bauera i Orkiestry Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego. „Wokalistka potrafi wydobyć z siebie cały wachlarz emocji – od cichych i szeleszczących, poetyckich szeptów, po piorunujące zaśpiewy, jakby żywcem wyjęte z usytuowanej obok opery” – recenzował Kajetan Kurkiewicz w „Gazecie Wyborczej”. Po koncercie sam Zygmunt Konieczny pojawił się na scenie.

Na zakończenie Michał Merczyński dziękował Ministrowi Kultury Flandrii, Svenowi Gatzowi, za wsparcie i obecność na festiwalu Malta. Festiwal oficjalnie podsumował prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. „Czasami politycy pytają mnie w Europie Zachodniej: co możemy zrobić dla Polski, żebyście sobie lepiej poradzili z wolnością, demokracją, z tym wszystkim co się teraz dzieje. Mówię im wtedy, wspomóżcie naszą kulturę. Wysyłajcie do nas swoich twórców. I niezależnie od tego, co się będzie działo, ta kultura przetrwa. Ona nas uwrażliwia. Dzięki tej kulturze możemy więcej zrozumieć” – mówił.

Twoja Lola na finał Generatora

„Don’t dream it – be it!” – maksyma Doktora Franka-N-Furtera przyświeca dwóm wschodzącym gwiazdom pop – Loli Potocki i Twojej Starej, które jako duet Twoja Lola wystąpią dzisiaj wieczorem w basenie kompleksu sportowego CityZen. Towarzyszyć im będzie wrocławskie trio Braki, czyli Kasia Konachowicz, Paweł Klimczak i Janek Stulina. O 21:30 w projekcie Prawdziwe Show artyści zabiorą nas do świata performansu i sztuk wizualnych, któremu przyświecać będzie hasło „życie jako teatr”. Zapraszamy publiczność do aktywnego udziału w show – wejścia do basenu i wspólnej zabawy z królowymi sceny drag! Wydarzenie jest finałem programu Generatora Malta.

Jakich festiwali potrzebujemy w burzliwych czasach?

Dzisiaj o 16:00 zapraszamy na ostatnie spotkanie w ramach Forum. Tym razem będziemy gościć dyrektorów i kuratorów europejskich festiwali i inicjatyw teatralnych.

Festiwale teatralne już od XIX wieku łączyły społeczeństwo i pozostawały w relacji z problemami społeczno-politycznymi. Jak mocno sytuacja festiwali uległa zmianie? Na placu Wolności o godzinie 16:00 zadamy naszym gościom pytanie: Jakich festiwali potrzebujemy w burzliwych czasach? – w czasach zwątpienia w istnienie wspólnoty i marginalizowanej przez polityków roli sztuki. Na pytanie odpowiedzą: Hugo De Greef, Rose Fenton, Nele Hertling, Marta Keil, Grzegorz Reske i dyrektor Malta Festival Poznań – Michał Merczyński.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy i ze wsparciem British Council Polska. Rozmowę poprowadzi Simon Gammell – dyrektor British Council Polska.

„Rolą festiwalu jest podejmowanie ryzyka artystycznego i zapraszanie do eksperymentowania w środowisku, w którym widzowie są otwarci na spotkanie z nieznanym” – mówila Rose Fenton w rozmowie z Simonem Gammellem na łamach „Polityki”.

Finał Assembly: Us, unSTRANGERed

Dzisiaj o 18:00 na placu Wolności odbędzie się finał projektu Assembly: Us, unSTRANGERed. Od 21 czerwca uczestnicy Assembly – artyści, liderzy organizacji, badacze i aktywiści z Polski, Belgii i innych europejskich państw – wspólnie pracują nad sposobami integracji środowisk różnorodnych kulturowo i etnicznie. Wymieniają się doświadczeniami, narzędziami i pomysłami, jak walczyć ze stereotypami dotyczącymi „obcych” w dzisiejszej Europie. Czy we współczesnej przestrzeni publicznej, urzędach, instytucjach i mediach jest miejsce na wyrażanie różnorodności? Zwieńczeniem czterodniowych warsztatów i debat będzie publiczna debata.

Happening dla dzieci na finał Wolno Dzieciom

Skąd mamy pewność, że świat działa tak, jak nam mówią? Czy wątpliwości mają kolor, dźwięk i kształt? Sprawy, które nam się wydają oczywiste, dla dzieci są nie lada wyzwaniami. Przez cztery dni w przestrzeni warsztatowej programu Wolno Dzieciom konfrontowaliśmy się z naszymi niepewnościami, a już dzisiaj o 15:00 przeniesiemy je – wykrzyczymy i wytańczymy – na cały plac Wolności!

„Prawdziwym triumfem oddania przestrzeni dzieciom będzie kolektywne działanie performatywne, efekt kilkudniowych warsztatów twórczo przepracowujących temat zwątpienia. Nie mając wątpliwości, że to ważne, po raz kolejny oddamy całej gromadzie dzieciaków przestrzeń, w której będą mogły swoim głosem opowiedzieć o sprawach dla siebie ważnych” – zapowiadają wydarzenie kuratorki programu Wolno Dzieciom, Maja Brzozowska i Elżbieta Niewiadomska.