Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

OŚWIADCZENIE FUNDACJI MALTA

Odbywający się w dniach 16-25 czerwca 2017 r. Malta Festival Poznań był wyjątkowy nie tylko ze względu na program, ale także szczególną sytuację, w jakiej się odbył.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński, zadeklarował bowiem wówczas w mediach, że Malta nie otrzyma dotacji na realizację 27. edycji Festiwalu, mimo że została ona przyznana na mocy trzyletniej umowy zawartej w 2016 r.

Powyżej opisaną sytuację próbowaliśmy rozwiązać, wysyłając kolejne pisma wzywające do wypełnienia warunków podpisanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego umowy. Nie przyniosło to jednak efektu.

Okoliczności te zmusiły nas do podjęcia koniecznych działań prawnych i wystąpienia na drogę sądową. W dniu 5 czerwca 2018 roku złożyliśmy pozew o zasądzenie od Skarbu Państwa przyznanego nam dofinansowania. Fundacja wypełniła wszystkie warunki zawartej umowy, co czyni odmowę wypłaty dofinansowania bezzasadną.

Jednocześnie chcielibyśmy nadmienić, że w trudnej sytuacji spowodowanej niewywiązaniem się przez Ministra z zawartej umowy pomogli nam artyści, publiczność i sponsorzy. Skala wsparcia przerosła nasze oczekiwania.

W aukcji na rzecz Malty udział wzięło kilkudziesięciu twórców i instytucji z Polski i ze świata. Ponadto w akcji crowdfundingowej „Zostań Ministrem Kultury” przeprowadzonej na stronie wspieramkulture.pl wzięło udział 1838 osób. W ciągu kilkunastu czerwcowych dni zebraliśmy kwotę 392 889,50 złotych. Pieniądze te umożliwiły nam pełne zrealizowanie zaplanowanego programu festiwalu, a także innych działań programowych Fundacji Malta, w tym festiwalu Nostalgia, który od dwóch lat nie jest wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po zasądzeniu przez Sąd dofinansowania wynikającego z zawartej umowy środki uzyskane w crowdfundingu, które obecnie tymczasowo pokrywają zobowiązania związane z Malta Festival Poznań 2017, zostaną – jak wcześniej informowaliśmy – przekazane na działania statutowe Fundacji.

Chcemy podziękować wszystkim zaangażowanym w pomoc Festiwalowi: Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, mec. dr. Wojciechowi Marchwickiemu i mec. Przemysławowi Tacijowi z kancelarii prawnej Hogan Lovells, którzy reprezentują nas w tej sprawie pro publico bono, a także wszystkim artystom, sponsorom, widzom i przyjaciołom Malty, którzy wspierali i wspierają Festiwal w tej trudnej sytuacji.

Michał Merczyński, Dyrektor Malta Festival Poznań