Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Wolno dzieciom, Malta Festival Poznań 2017 / fot. M. Zakrzewski
GaleriaWolno dzieciom, Malta Festival Poznań 2017 / fot. M. Zakrzewski

Od 2014 roku oddajemy głos najmłodszym odbiorcom, eksplorujemy ich twórczość, zachęcamy do otwierania umysłów oraz przenosimy do przestrzeni miejskiej nigdy niewyczerpaną dziecięcą energię. W czerwcu z zaproszonymi artystami przekształcimy plac Wolności w świat ruchu, dźwięku i obrazów.

„Wiemy już całkiem sporo o tym, co się może wydarzyć, kiedy dziecięce pomysły na postrzeganie siebie i otaczającego świata wpadną w sam środek przestrzeni publicznej na placu Wolności. Zupełnie nie nudzi się nam jednak dalsze poszukiwanie powodów i sposobów na to, żeby było dzieciom wolno: doświadczać samodzielności, współdziałania i wpływu na rzeczywistość” – zapowiadają 5. edycję Wolno Dzieciom autorki programu: Maja Brzozowska i Ela Niewiadomska.

Codziennie w godzinach 11:00-19:00 zapraszamy do otwartej Strefy Frajdy. Pod okiem animatorki, wśród miękkich i puchatych obiektów, przekonamy się, że wystarczy tylko trochę wyobraźni, aby z codziennego przedmiotu stworzyć najlepszą zabawkę.

Popołudniami wyjdziemy poza strefę warsztatową i przeniesiemy działania na teren całego placu Wolności. Swoje ślady zostawimy tam podczas taneczno-plastycznych warsztatów z Anielą Kokoszą. Elżbieta Niewiadomska postawi przed nami nie lada wyzwanie – będziemy bić rekordy. Stworzymy najdłuższą myśl świata, największy kocioł sznurówek i zdecydujemy, która chmura z nieba jest najpyszniejsza. Z Alicją Hławką otworzymy Błotną Restaurację, w której ogródku zaserwujemy dania przygotowane z roślin. Podczas warsztatów z Agnieszką Kocińską zerwiemy z przysłowiem dzieci i ryby głosu nie mają, uwolnimy nasze struny głosowe i postaramy się, aby było nas słychać nawet na drugim końcu Poznania. Krystyna Lama Szydłowska da nam impuls do przekraczania granic własnego ciała, a z Agnieszką Dubilewicz i Zofią Małkowicz będziemy konsumować własnoręcznie przygotowane laurki. Bez obaw – kto powiedział, że laurka musi być z papieru, a nie z owoców? Konrad Gęca uwrażliwi nas na dźwięki miasta i zachęci do ich urozmaicenia na dźwiękowym placu zabaw. Puszki, papierki, telefony i suwaki od bluz – wokół nas mamy więcej instrumentów muzycznych niż się wydaje! Agnieszka Lewandowska i Joanna Lisiak stworzą zmysłową krainę dla najnajsów i ich opiekunów – w trakcie warsztatów sensorycznych będziemy testować granice ciała i wolności dzieci. Program uzupełnią pokazy filmowe, po których odbędą się warsztaty z Mają Brzozowską: Instrukcja (samo)obsługi i Pewność (bycia sobą).

Niedziele na placu Wolności to dni spektakli teatralnych. Studio Teatralne Blum zaprezentuje swój najnowszy projekt Od słowa do słowa stworzony na podstawie twórczości poznańskiej poetki Krystyny Miłobędzkiej. W przedstawieniu Było, nie było dla dzieci zaprezentują się… dzieci. Jest to rezultat pracy uczniów SP nr 26 w Poznaniu z artystami z Fundacji Art Junction. W ostatni dzień festiwalu, podczas happeningu, w rytmie i tańcu poruszymy plac Wolności. Wydarzenie poprzedzą warsztaty teatralno-muzyczne, organizowane między 18 a 21 czerwca