Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Na festiwalu Malta muzyka jest równoprawnym, obok teatru i tańca, obszarem doświadczania sztuki. W tym roku w programie znajduje się ponad 20 wydarzeń muzycznych: koncertów, instalacji dźwiękowych i imprez tanecznych.

W ramach Idiomu Skok w wiarę będziemy mogli wziąć udział w dwóch wyjatkowych premierach. Pierwszą z nich jest koncert kuratorów festiwalu – Jana Lauwersa, Grace Ellen Barkey i Maartena Seghersa – oraz kilkunastu ich współpracowników z kolektywu Needcompany. 20.06 o 21:30, na placu Wolności po raz pierwszy spotkają się na scenie w takich okolicznościach i zaprezentują premierowy materiał pt. O, Tomorrow’s Parties (or Fun Is Politics), nawiązujący do kultowego utworu The Velvet Underground. Prapremierą Festiwalu będzie koncert Maartena Seghersa – Concert by Band Facing the Wrong Way, który odbędzie się 18 i 19.06.

Przez dziesięć dni Malty scena na placu Wolności będzie miejscem spotkań z muzykami polskiej sceny niezależnej. 15.06 zagrają Czerwone Świnie – zespół Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, którzy w swoich punkowych piosenkach wyrażają sprzeciw wobec rzeczywistości społecznej. 22.06 Jazz Band Młynarski-Masecki zabierze nas do międzywojnia, 16.06 Romantic Fellas do przełomu lat 80. i 90., a 21.06 Paulina Przybysz zaprezentuje materiał z najnowszej płyty Chodź Tu. W przedostatni dzień festiwalu, podczas Cafe Chantant przestrzeń placu Wolności wypełnimy dźwiękami pianina, gwarem rozmów i wspólnym śpiewem.

Weekendowe wieczory spędzimy na zabawie ze słuchawkami na uszach, czyli na tradycyjnych już Silent Disco. W nocy z 16 na 17 czerwca do tańca porwie nas trio NOS, czyli Michał Nogaś, Agnieszka Obszańska i Agnieszka Szydłowska.

Pod nazwą BARDO kryją się Barbara Kinga Majewska i Bartłomiej Wąsik. 19.06 zaprezentują swoje nowe utwory na głos, fortepian i elektronikę w których łączą popularne piosenki i muzykę współczesną.

Muzyki nie brakuje także w programie Generatora Malta. W przeddzień rozpoczęcia festiwalu, między blokami na os. Kopernika zagrają Żółte Kalendarze, zabierając mieszkańców w muzyczną podróż z czasów powstawania blokowiska. Na placu Wolności powstanie wielkoformatowa instalacja dźwiękowa autorstwa kompozytorów z Akademii Muzycznej w Poznaniu i projektantów ze School of Form. W cyklu Płynna tożsamość przeniesiemy muzykę i ruch nad wodę. Razem z berlińską grupą Future V – platformą tańca dla nieheteronormatywnych osób z doświadczeniami uchodźczymi – wybierzemy się nad Jezioro Strzeszyńskie, aby o zachodzie słońca wziąć udział w tanecznym występie Nobody Is Alone. Zaś na basenie Cityzen zobaczymy premierowy występ duetu performerskiego Twoja Lola z eksperymentalnym muzycznym trio Braki pt. Prawdziwe Show. Warszawski kolektyw Flauta zaprosi nas na imprezę w rytmie techno i elektroniki w Schronie, z której zysk przekazany zostanie dla mieszkańców ogarniętego wojną Jemenu. Podczas finału piątej edycji Poznańskiej Garażówki zagra polsko-jemeński skład raperski Poeci Strefy Wojny.

Ta nasza młodość, Karuzela z Madonnami czy Oczy tej małej to tylko niektóre z kompozycji, które usłyszymy podczas finałowego, plenerowego koncertu Konieczny…? Koniecznie!. Legendarne utwory Zygmunta Koniecznego w aranżacjach Cezarego Duchnowskiego, Agaty Zubel, Bartłomieja Wąsika i Andrzeja Bauera oraz Orkiestry Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego zabrzmią w Parku im. H. Wieniawskiego 23.06. Wstęp wolny.