Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. K. Schubert
Galeriafot. K. Schubert

Spektakl Mesjasze (albo skoro nie zostało nam już nic do wierzenia, to czy wolno nam podważać coś, w co na nowo moglibyśmy uwierzyć?) zostanie zaprezentowany w Warszawie 27 i 28 listopada na Festiwalu Polska w IMCE - Niecodziennym Festiwalu Teatralnym 2018.

Spektakl w reżyserii Anety Groszyńskiej jest koprodukcją Teatru Zagłębia w Sosnowcu i Malta Festival Poznań. Premiera na Malcie odbyła się 16 czerwca na Międzynarodowych Targach Poznańskich, a w Teatrze Zagłębia 16 listopada br. Partnerem produkcji jest Miasto Sosnowiec. Mesjaszy można zobaczyć w Teatrze Zagłębia: 12 i 13 stycznia 2019 r.

Nie jest to spektakl historyczny. Historia rozgrywa się gdzieś w naszej wyobraźni, w naszym stosunku do wtedy i do dzisiaj, dzieje się tak naprawdę w jakimś naszym polskim krwioobiegu. U Spiró jest taki cytat, który jest punktem wyjścia dla tego, co tworzymy na scenie jako grupa: „fanatyzm to jest rozpacz, która zamienia się w ślepotę”. Punktem wyjścia na pewno jest dla nas ten stan rozpadu, rozpaczy, jakiejś takiej niemocy, która zostaje przetworzona w szaleństwo.

ANETA GROSZYŃSKA, materiały Malta Festival Poznań

Książka Spiró to z jednej strony zapis naszej niezłomności, bohaterstwa i wiecznej potrzeby szukania wolności, ale z drugiej strony to jest fascynacja, jaką odczuwał Spiró, kiedy zgłębiał te materiały. Czy to jest studium szaleństwa, czy to jest studium jakiegoś zachowania społecznego, które dla innych może być inspiracją. Z tych otwartych pytań rodzi się początek naszej przygody.

MARCIN KĄCKI, materiały Malta Festival Poznań

W Spiró jest jakiś rodzaj podziwu dla polskiej, duchowo-religijnej aktywności. Dostajemy od niego ciekawą, nową perspektywę człowieka, który patrzy na nas zewnątrz i być może zauważa zupełnie nieoczywiste dla nas rzeczy. Dzięki dystansowi patrzy na nas w bardziej ludzki sposób.

ANETA GROSZYŃSKA w rozmowie z Barbarą Marcinik, Trójka pod Księżycem, Program III Polskiego Radia, 6.04.2018