Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

15 maja w Winosferze Chłodna 31 w Warszawie i 16 maja w siedzibie Fundacji Malta w Poznaniu odbyły się konferencje prasowe, na których ogłosiliśmy program tegorocznego Malta Festival Poznań (15–24.06.2018).

„Sporo nas z Polską łączy. Ludzie nas znają, zawsze mieliśmy z nimi dobry kontakt. Myślę, że kiedy wrócimy, możemy prowadzić bardzo żywą i otwartą dyskusję” – mówił Jan Lauwers miesiąc przed rozpoczęciem 28. edycji festiwalu. Współzałożyciel słynnej belgijskiej grupy Needcompany jest jednym z trzech kuratorów (obok Grace Ellen Barkey i Marteena Seghersa) międzynarodowego sektora festiwalu – Idiomu Skok w wiarę.

W Warszawie gościem konferencji był Yves Wantens, Generalny Przedstawiciel Rządu Flandrii, który opowiedział o wieloletniej współpracy Fundacji Malta z flamandzkim rządem i artystami. Zaczęła się ona w 2010 roku podczas Idiomu Flamandowie. Wtedy po raz pierwszy na festiwalu w Poznaniu pojawili się tegoroczni kuratorzy Idiomu. W tym roku z belgijskim Flanders Arts Insitute organizujemy międzynarodowe zgromadzenie poświęcone kwestii komunikacji różnorodności etnicznej Assembly Us, unSTRANGEred. Aktualnie prowadzimy nabór na uczestników projektu. 16 maja gościem konferencji był Jędrzej Solarski – Wiceprezydent Miasta Poznania.

Hasłem przewodnim szóstej odsłony Generatora Malta jest Zwątpienie w lokalność. Kuratorki programu, Joanna Pańczak i Agnieszka Różyńska, nie kwestionują samej idei, ale zasadność stawiania granic lokalności. Pytają: czy lokalność musi być przywiązana do wyznaczonego terytorium? Kto ma prawo do nazywania siebie lokalsem? Czy lokalność może się przemieszczać? W najbliższą sobotę (19 maja) podczas Nocy Muzeów odbędzie się otwarcie Mikromuzeum Pamięci Społecznej. Zaprezentowana w nim wystawa, to efekt współpracy mieszkańców Osiedla Opieki Społecznej z rezydentami Generatora Malta – Kamilą Wolszczak i Marcinem Zalewskim.

Po raz dwunasty specjalnie na Maltę kuratorka Joanna Leśnierowska wraz z Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk przygotowuje program taneczny Stary Browar Nowy Taniec. Wśród zaproszonych artystów znajdują się m.in Frédéric Gies, Anna Nowicka, Jeanine Durning i Maria Stokłosa.

W tym roku w programie Malta Festival Poznań 2018 znalazły się wybrane filmy wyprodukowane przez Studio Munka. Jerzy Kapuściński – dyrektor artystyczny studia – przekazał Michałowi Merczyńskiemu dwa plakaty filmu Cicha noc z autografami twórców, które zostaną wylicytowane podczas aukcji na rzecz festiwalu.

W programie partnerskim Poznań na Malcie znaleźć można spektakle Teatru Nowego, Teatru Polskiego, Polskiego Teatru Tańca, Sceny Roboczej, Republiki Sztuki Tłusta Langusta oraz Stowarzyszenia Teatralnego Antrakt. Wyboru spektakli dokonują co roku dyrektorzy zaproszonych instytucji i ośrodków. Wspieramy ich wybór promocyjnie i organizacyjnie, udostępniając widzom bilety w cenach festiwalowych 15 złotych. Podczas poznańskiej konferencji, Alicja Łozińska koordynatorka festiwalu Młoda Malta opowiedziała o piątej już edycji programu teatralnego dla młodzieży z różnych krajów Europy, zatytułowanego „Wierzę w ciebie, człowieku”.

Festiwal nie mógłby się odbyć bez wsparcia finansowego i programowego: Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rządu Flandrii, Kulczyk Investment, Tempus Leasing, Ciech S.A., Międzynarodowych Targów Poznańskich, Robot Gentelman, Toyota Bońkowscy, Instytutu Francuskiego w Polsce, British Council, Węgierskiego Instytutu Kultury, Instytutu Adama Mickiewicza, Auli Artis, Concordia Design, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Centrum Kultury Zamek, Estrady Poznańskiej, Galerii Miejskiej Arsenał, Pawilonu, Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Dziękujemy także naszym wieloletnim partnerom za obecność i wsparcie m.in. Winosferze, Dekomie, Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Partnerem technologicznym już po raz drugi są Bilety24.pl.