Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. M. Oliva Soto
Galeriafot. M. Oliva Soto

Za miesiąc rusza 28. edycja Malta Festival Poznań. Już dzisiaj ogłaszamy szczegółowy program festiwalu i rozpoczynamy sprzedaż karnetów i akredytacji. Malta Festival Poznań to w tym roku około 200 wydarzeń – spektakli, koncertów, filmów i działań miejskich. Sprawdź program i przyjedź do Poznania w dniach 15–24 czerwca.

Festiwal rozpoczniemy oczyszczającym wspólnotowym działaniem – budowaniem, a następnie niszczeniem kartonowej repliki wieży sztucznie dobudowanej do Zamku Przemysła w Poznaniu w latach 2011-2013. Wieża przez Poznaniaków nazywana „wieżą Gargamela" od początku budziła wiele kontrowersji. Niewinny, ale wywrotowy gest Oliviera Grossetête'a i rzeszy ochotników będzie zapowiedzią festiwalowych projektów, które podkreślają wartość wspólnotowego działania.

Wspólnotowość to temat ważny w twórczości Jana Lauwersa, Grace Ellen Barkey i Maartena Seghersa (Needcompany) – kuratorów tegorocznego Idiomu Skok w wiarę. „Na każdym poziomie sztuka musi redefiniować siebie i swoją funkcję. Więc skok w wiarę, skok w nieznane, jest tak naprawdę prawdziwą definicją sztuki. Jeśli tworzysz sztukę, musisz udać się w nieznane" – mówi Jan Lauwers. W ramach Idiomu pokażemy spektakle założycieli Needcompany, jak i młodszych pokoleń artystów związanych z belgijską grupą, m.in. 1095 Lisaboi Houbrechts & Kuiperskaai, The Moon MaisonDahlBonnema oraz Wojnę i terpentynę samego Jana Lauwersa. Jest to sceniczna adaptacja książki Stefana Hertmansa o tym samym tytule.

Stefan Hertmans będzie gościem Festiwalu i spotka się w Poznaniu z czytelnikami w ramach Forum, czyli cyklu rozmów, w których rozważamy temat Idiomu. Do spotkania będzie wprowadzać inscenizowane czytanie jego dramatu Antygona w Molenbeek w reżyserii Anny Smolar (w roli Antygony wystąpi Małgorzata Gorol). Będzie to pierwsza prezentacja dramatu w Polsce.

Wydarzeniem specjalnym tegorocznej Malty będzie premiera spektaklu inspirowanego powieścią György Spiró Mesjasze. Spektakl Mesjasze (albo skoro nie zostało nam już nic do wierzenia, to czy wolno nam podważać coś, w co na nowo moglibyśmy uwierzyć?) w reżyserii Anety Groszyńskiej to teatralna koprodukcja Malta Festival Poznań i Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Autorami jego scenariusza są Jan Czapliński i Marcin Kącki. O polskim mesjanizmie porozmawiamy również z Adamem Michnikiem podczas cyklu rozmów na placu Wolności. Gośćmi Forum będą również m.in. Anna Czerwińska, Katarzyna Surmiak-Domańska, Ludwik Dorn, Andrzej Leder, Zbigniew Mikołejko, Marek Abramowicz, Stanisław Mrówczyński i Andrzej Zybertowicz.

Serce festiwalu tradycyjnie zabije na placu Wolności. Tutaj będziemy budować i burzyć „wieżę Gargamela", uczestniczyć w warsztatach, spektaklach i koncertach. Na scenie na placu wystąpią m.in. Magdalena Cielecka w Milczeniu Syren, Paulina Przybysz, Jazz Band Młynarski-Masecki oraz BARDO – duet Barbary Kingi Majewskiej i Bartłomieja Wąsika. Zapraszamy również na Cafe Chantant i tradycyjne już Silent Disco.

Miejską sekcją Malta Festival Poznań jest Generator Malta. Jego tematem przewodnim w tym roku jest Zwątpienie w lokalność. „Razem zwątpimy w lokalność, ale nie po to, aby się na nią obrazić i porzucić, lecz po to, by nadać jej nowe konteksty i znaczenia" – tłumaczą kuratorki Generatora Malta – Joanna Pańczak i Agnieszka Różyńska.

Program tegorocznego Generatora Malta skupia się przede wszystkim wokół trzech wątków: rezydencji artystycznych na osiedlach socjalnych, poznańskich remontów oraz nowoprzybyłych. Od lutego mieszkańców Poznania zapraszają do współpracy trzy duety artystyczne: Adam Martyniak i Karolina Włodek, Arek Pasożyt i Michał Mioduszewski oraz Kamila Wolszczak i Marcin Zalewski. Plac budowy ulicy Święty Marcin stanie się na czas festiwalu wystawą o miejskiej awangardzie, po której oprowadzi nas Muzealne Biuro Wycieczkowe. Podobnie jak w zeszłych latach zorganizujemy Poznańską Garażówkę, a w ramach projektu Korona Poznania wejdziemy na szczyty najwyższych poznańskich budynków. Na Kolacji u Marcina spotkamy się z kolektywami i galeriami, które mają swoją siedzibę w okolicy przebudowy, a podczas debat Human Mic porozmawiamy na temat problemów, z jakimi spotkają się nowoprzybyli.

Wydarzenia festiwalu uzupełnią pokazy filmowe, powstałe we współpracy ze Studiem Munka i Docs Against Gravity. Nie zabraknie także programu tanecznego Stary Browar Nowy Taniec na Malcie, którego kuratorką jest Joanna Leśnierowska oraz przeglądu najciekawszych projektów z repertuaru poznańskich teatrów: Teatru Polskiego, Teatru Nowego, Polskiego Teatru Tańca, Sceny Roboczej, Republiki Sztuki Tłusta Langusta i Stowarzyszenia Teatralnego Antrakt.

Festiwal zaczniemy spektakularnie i równie spektakularnie go zakończymy. Zapraszamy na finałowy koncert Konieczny...? Koniecznie!W pięknym parku im. Henryka Wieniawskiego zabrzmią legendarne utwory Zygmunta Koniecznego w orkiestrowej reinterpretacji Cezarego Duchnowskiego, Agaty Zubel, Andrzeja Bauera i Bartłomieja Wąsika. Orkiestrę Collegium F poprowadzi Marcin Sompoliński.

Szczegółowy harmonogram Malta Festival Poznań 2018 jest dostępny w KALENDARIUM.

RUSZA SPRZEDAŻ KARTENTÓW I AKREDYTACJI BRANŻOWYCH

Wszystkich, którzy mają ochotę skorzystać z jak największej liczby atrakcji Malta Festival Poznań informujemy o możliwości kupna karnetu w cenie 60 zł. Obejmuje on pięć pojedynczych wydarzeń wybranych z programu tegorocznego festiwalu. Dodatkowo osoby, które zakupią karnety będą mogły dokonać rezerwacji bezpłatnych wejściówek na wybrane wydarzenia pod adresem bilety@malta-festival.pl.

Osoby związane zawodowo z teatrem (przedstawicieli teatrów i festiwali teatralnych w Polsce i Europie, grup teatralnych oraz studentów szkół teatralnych i teatrologii) zachęcamy do zakupu akredytacji branżowych. Dostępne są one od dzisiaj do 1 czerwca w cenie 60 zł.

Akredytacja branżowa upoważnia do:
– wejścia na 5 spektakli wybranych z tabeli programowej,
– 20% zniżki na zakup wydawnictw książkowych Fundacji Malta,
– otrzymania katalogu festiwalowego i koszulki,
– rezerwacji bezpłatnych wejściówek.

Sprzedaż pojedycznych biletów w cenie 15 złotych na festiwalowe wydarzenia rozpocznie się 22 maja. Natomiast bezpłatne wejściówki na wydarzenia wydawane będą w dwóch pulach 4 i 11 czerwca, w Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 44, od poniedziałku do piątku w godz.: 10:00–19:00, w soboty w godz. 10:00–17:00 oraz, o ile pula nie zostanie wyczerpana, w Punkcie Informacji na placu Wolności w trakcie trwania festiwalu. Osoby spoza Poznania mogą rezerwować bezpłatne wejściówki, pisząc na adres: bilety@malta-festival.pl.

Wszystkie informacji dotyczące biletów, karnetów i akredytacji można znaleźć TUTAJ.