Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Ryszard Krynicki – poeta, wydawca i działacz opozycji antykomunistycznej – 29 czerwca otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania. Gratulujemy!

Większość swojego życia spędził w Poznaniu, ukończył tutaj studia na filologii polskiej oraz debiutował jako poeta w klubie „Od Nowa”. Zaliczany jest do poetów Nowej Fali, został wyróżniony m.in. Nagrodą Fundacji im. Kościelskich, Nagrodą Polskiego PEN Clubu czy Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta. Jest także twórcą Wydawnictwa a5 specjalizującego się w wydawaniu tomików poetyckich.

Chcemy nadać mu to honorowe obywatelstwo wyrażając nasz szacunek dla jego dorobku literackiego i edytorskiego oraz postawy w trudnych czasach komunizmu – tłumaczył Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania co roku przyznawany jest w czerwcu – w dniu imienin św. Piotra i Pawła, patronów miasta. W minionych latach wyróżnienie to trafiło m.in. do Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego, Hanny Suchockiej, prof. Lecha Trzeciakowskiego, prof. Stefana Stuligrosza, Stanisława Barańczaka oraz b. premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher.