Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

„Wojna i terpentyna”, Lan Lauwers/ fot. Maarten Vanden Abeele
Galeria„Wojna i terpentyna”, Lan Lauwers/ fot. Maarten Vanden Abeele

Viviane De Muynck, wybitna belgijska aktorka, która gra główną rolę w scenicznej adaptacji głośnej powieści Stefana Hertmansa „Wojna i terpentyna” w reżyserii Jana Lauwersa – spektaklu, który będzie miał polską premierę na Malcie – została wyróżniona nagrodą Ultimas 2017 za całokształt twórczości na rzecz kultury flamandzkiej. Ultimas to przyznawane od 2003 roku Flamandzkie Nagrody Kultury, które rokrocznie trafiają w ręce dwunastu wybitnych laureatów z różnych obszarów kultury.

Nagrodę w Brukseli wręczył flamandzki minister kultury Sven Gatz, który również zaszczyci swoją obecnością festiwal Malta w czerwcu podczas premiery „Wojny i terpentyny” 22 i 23 czerwca w Auli Artis.

Uzasadnienie Jury:
„Viviane De Muynck jest wielką damą sceny w Niderlandach, ale znana jest również poza ich granicami. De Muynck posiada rzadki dar przekazywania innym tajników sztuki gry aktorskiej. Jej mistrzowski warsztat i elokwentna osobowość inspirują kolejne młode pokolenia aktorów i aktorek. […] Nie uznaje żadnego tabu i jako aktorka przedstawia się w wielu odsłonach: piękna i brzydoty, wrażliwości i ponadczasowości. Artystka doskonaliła swój talent podczas wielu lat na scenie i przed kamerą, wciąż cechując się nieodmienną energią i ciekawością. I to one właśnie napędzają Viviane De Muynck do kreowania za każdym razem nowych arcydzieł od samego początku”.

Viviane De Muynck jest wielokrotnie nagradzaną i docenianą artystką. Choć zawsze mówi, że jej pierwszą miłością jest teatr, pojawiła się w ponad 60 produkcjach filmowych i telewizyjnych, między innymi: Vincent & Theo, Ardeny, Goldfish Game, Sprakeloos czy Swooni. Występowała na wielu światowych scenach europejskich, była również gościnną artystką w nowojorskiej Wooster Group. Podczas swojej współpracy z Needcompany, która trwa od lat 90., zagrała w wielu sztukach, m.in.: Makbet, Caligula, The Deer House, Isabella's Room.

Artystka otrzymała nagrodę Theo d'Or za rolę Marty w Kto się boi Virginii Woolf?, nagrodę za całokształt kariery na Festiwalu Filmowym w Gent oraz nominację do Złotego Cielca podczas Festiwalu Filmowego w Utrechcie. W 2016 roku De Muynck została również wyróżniona przez Gildię Aktorów Flamandzkich.