Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

Jola Starzak i Dawid Strębicki / fot. Klaudyna Schubert
GaleriaJola Starzak i Dawid Strębicki / fot. Klaudyna Schubert

279 realizacji z 32 krajów, w tym 10 prac z Polski – tyle projektów zgłoszono do prestiżowej europejskiej nagrody za miejską przestrzeń publiczną European Prize for Urban Public Space. Wśród nadesłanych realizacji znajduje się Generator Malta – tymczasowe zagospodarowanie placu Wolności w Poznaniu autorstwa Atelier Starzak Strebicki!

„Konkurs o Europejską Nagrodę za Miejską Przestrzeń Publiczną jest wspólnym przedsięwzięciem sześciu instytucji działających w dziedzinie architektury i urbanistyki w różnych częściach Europy. Otrzymuje ją architekt lub autor realizacji oraz władze samorządowe albo jednostka administracyjna, która projekt promuje. Konkurs organizowany jest co dwa lata od 2000 roku. W poprzedniej, 9. edycji, pierwszą nagrodę zdobyły równorzędnie Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (proj. KWK Promes) i rewitalizacja ogrodów w Caldes de Montbui (proj. Marta Serra Permanyer, Jordi Calbetó Aldomà, Elena Albareda Fernandez)”. Więcej o tegorocznej edycji konkursu można przeczytać na stronie „Architektura Murator”.

Wśród polskich kandydatów do nagrody, poza Generatorem Malta, znajdują się: podnoszona kładka na Ołowiankę w Gdańsku, Centrum Administracyjne Gminy Wielka Wieś, rewitalizacja łaźni łańcuszkowej w Zabrzu, archeologiczny plac zabaw w Krakowie, plac przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, zagospodarowanie dziedzińca urzędu miasta w Poznaniu, kładka Żerańska w Warszawie, bulwary nad Wisła w Warszawie, plac przed Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Laureatów Europejskiej Nagrody za Miejską Przestrzeń Publiczną poznamy w czerwcu.