Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

15 - 24/06/2018

fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski

W poniedziałek ruszyła budowa Generatora Malta. Do piątku na placu Wolności powstanie miejsce, gdzie będziemy mogli wspólnie się bawić, odpoczywać, oglądać spektakle, uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach. Plac Wolności będzie tętnił życiem przez całą dobę. Rano przestrzeń zapełni dziecięca energia i pomysłowość, w ciągu dnia spotkamy się z artystami, filozofami, pisarzami i aktywistami, wieczorem wspólnie obejrzymy filmy i spektakle, a w nocy będziemy tańczyć podczas Silent Disco.

Już po raz szósty na placu Wolności – w sercu miasta i festiwalu – pojawią się ławki, trawiaste poduchy, rośliny i food tracki. Stworzą one przestrzeń przyjazną zabawie i odpoczynkowi. W tym roku będziemy mogli obserwować wydarzenia z wysokości – konstrukcja Generatora Malta zostanie wzbogacona o dodatkowe piętro! Za aranżację odpowiada Atelier Starzak Strebicki, a tkaniny dostarcza firma Dekoma.

Działania na placu rozpoczniemy w czwartek, 14 czerwca, kiedy wspólnie z francuskim artystą Olivierem Grossetêtem będziemy budować kartonową kopię wieży Zamku Przemysła, zwaną wieżą Gargamela. Zbudujemy ją nie bez powodu – następnego dnia, 15 czerwca o 19:30 przed fontanną, jej zburzenie otworzy 28. edycję festiwalu.

Na placu Wolności, w ramach projektu Working Title, powstaną bazy – miejsca spontanicznych debat, warsztatów i punkty startowe spacerów, organizowanych przez poznańskich i warszawskich artystów. Przez dziesięć dni wypełnimy przestrzeń dźwiękami interaktywnej instalacji Organizm, przygotowanej przez projektantów ze School of Form i kompozytorów z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Codziennie w godzinach 11:00-19:00 zapraszamy wszystkie maluchy z opiekunami do otwartej Strefy Frajdy – miejsca zaprojektowanego z myślą o dziecięcej wyobraźni.

Wieczorem na placu będą odbywać się spektakle i koncerty. Na scenie wystąpią m.in. Czerwone Świnie, Paulina Przybysz, Jazz Band Młynarski-Masecki, Poeci Strefy Wojny i kuratorzy Idiomu Skok w wiarę – grupa Needcompany w koncercie zatytułowanym O, Tomorrow’s Parties (or Fun is Politics). Plac Wolności to także przestrzeń dla teatru: Solarium 2.0, Ginczanka. Żar Ptak / Fire-Bird oraz nagrania czytania inscenizowanego Wesela Stanisława Wyspiańskiego, w którym wzięło udział 80 absolwentów i wszyscy obecni studenci krakowskiej PWST. W ramach Forum na placu spotkamy się m.in. z Adamem Michnikiem, Katarzyną Surmiak-Domańską i Anną Czerwińską, a podczas Human Mic porozmawiamy z fotoreporterem Ahmedem Deebem i inicjatorką Civil March for Aleppo – Anną Alboth. Wyjątkowym wydarzeniem będzie spotkanie z pisarzem Stefanem Hertmansem, któremu będzie towarzyszyć premierowe performatywne czytanie dramatu Antygona w Molenbeek w reżyserii Anny Smolar. W roli Antygony wystąpi Małgorzata Goral.

W weekend zapraszamy do wspólnej zabawy ze słuchawkami na uszach. W pierwszą sobotę festiwalu zagra NOS, czyli trio redaktorów Michał Nogaś, Agnieszka Obszańska i Agnieszka Szydłowska.

Postępy z budowy Generatora Malta można śledzić w naszej galerii